Anasayfa / Genel / Merkez bankaları enflasyonla mücadelede kararlı davranmalı

Merkez bankaları enflasyonla mücadelede kararlı davranmalı

Gopinath, Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, Covid-19 salgını ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonucunda merkez bankacılarının işinin sayı henüz zor olduğunu kaydetti.

Salgın ve savaşın politika yapıcılar için önemli derslerle beraberce ülkelerin para politikası çerçeveleri için “stres testleri” olarak hizmet ettiğini tamlayan Gopinath, salgın toparlanmasının, kimileyin uygun tek strateji olsa beraberce ekonominin ısınmasının önemli enflasyon riski yarattığını gösterdiğini anlattı.

Gopinath, “İşsizliğin az seviyelere inmesi ve kilit sektörlerin sunma kısıtlamaları ile karşı karşıya kalması nedeniyle enflasyon baskıları, sayı henüz yoğun hale gelebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

“MERKEZ BANKALARININ ENFLASYONU KONTROL ETMEK İÇİN DAHA AGRESİF TEPKİ VERMESİ GEREKEBİLİR”

Ekonomik durgunluğu ölçmedeki zorlukların enflasyonun tam olarak ne zaman vuracağını söylemeyi zorlaştırdığına işaret fail Gopinath, yalnız sıcak tek ekonomide risklerin önemli ölçüde attığını kaydetti.

Gopinath, politika yapıcıların geçici sunma şoklarını inceleme yöntemini nasıl uyguladıklarını düzeltmeleri gerektiğini vurguladı.

Salgın ve savaşın, tek ekonomi sayı güçlü olduğunda veya şoklar sayı yetişkin olduğunda geçici sunma şoklarının enflasyon üzerinde henüz geniş ve henüz kalıcı etkileri olabileceğini düşündürdüğünü tamlayan Gopinath, yerde koşullar altında, merkez bankalarının enflasyonu kontrol etmek için henüz saldıran tepki vermesi gerekebileceğini aktardı.

Gopinath, gelecek 5 yıla bakıldığında, para politikası için önemli tek yapısal riskin enflasyon beklentilerinin değişmesi olduğunu kaydetti.

Merkez bankalarının gelecek az yıl içinde enflasyonu hedefe geri getirmeyi başaracaklarını umduğunu tamlayan Gopinath, yalnız enflasyonun onlarca yılın en yüksek seviyelerinde ilerlemesi ve bazen enflasyon beklentilerinin kalıcı hale gelme risklerinin önemli olduğunu ifade etti.

“MERKEZ BANKALARI KARARLI DAVRANMALI”

Gopinath, tek başka yapısal riskin toplam arzın henüz gayrimuayyen ve değişebilir hale gelmesi olduğuna dikkati çekerek, salgının getirdiği değişikliklerinin ışığında işçi sayısını tahmin etmenin sayı henüz zor hale gelebileceğini aktardı.

İklim değişikliği ve çabucacık ihtiyaç duyulan temiz enerji geçişindeki gecikmelerin dahi gıda ve enerji fiyatlarını yükseltebileceğini ve oynaklığı artırabileceğini vurgulayan Gopinath, ülkelerin ticareti ciddi şekilde kısıtlaması halinde ise küresel üstün zincirleri vasıtasıyla sağlanan mal ve hizmetlerin henüz pahalı veya kullanılamaz hale gelebileceği uyarısında bulundu.

Gopinath, böyle tek ortamda büyümeye zarar vermeden enflasyonu kontrol etmenin zor olacağını, potansiyel çıktının bile özellikle gelişmekte olan ülkelerde düşebileceğini kaydetti.

IMF Başkan Yardımcısı Gopinath, “Bu riskleri kırmak için merkez bankaları kararlı tek şekilde enflasyonu hedefe döndürmeli ve enflasyon beklentilerini sabitlemeli.” ifadesini kullandı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: