Anasayfa / Genel / Memleketler arası Uzay İstasyonu, ateşle oynuyor!

Memleketler arası Uzay İstasyonu, ateşle oynuyor!

ISS’de (Uluslararası Uzay İstasyonu) bulunan astronotların ve NASA’nın en çok korktuğu sistem arızaları ve felaket senaryoları içerisinde birinci sıralarda, sistemde çıkan mümkün yangınlar yer alıyor. Hasebiyle hepsi, en ufak bir kıvılcım anında söndürmek için gerekli senaryoları uygular. Ama şu anda, yeni bir dizi deney için şahsen kendileri ateş yakıyor. İşte detaylar…

NASA ve Milletlerarası Uzay İstasyonu, potansiyel yangınları anlamaya çalışıyor

NASA’nın Cleveland’daki Glenn Araştırma Merkezi’nden çalışan bilim insanlarından Paul Ferkul, hususla ilgili yaptığı bir açıklamada şunları söyledi:

NASA, Ay ve Mars üzere öteki gezegenimsi cisimlerde koloniler planlarken, buralarda asgarî risk ile yaşayabilmemiz gerekiyor. Alevlerin nasıl yayıldığını ve materyallerin farklı ortamlarda nasıl yandığını anlamak, geleceğin astronotlarının güvenliği için çok kıymetlidir.

Dünya’da yerçekimi alevler üzerinde derin bir tesire sahiptir. Lakin uzayın azaltılmış yerçekiminde yangın beklenmedik formda davranabilir ve daha tehlikeli olabilir.

Dün fırlatılan bir kargo gemisi, Katı Yakıt Ateşleme ve Sönme (SoFIE) isimli bir projeyi beraberinde ISS’e (Uluslararası Uzay İstasyonu) götürdü. Bununla birlikte SoFIE’nin, istasyonun yangın araştırma odasına nakledildikten sonra çeşitli deneylerde kullanılacağı belirtiliyor.

NASA, Memleketler arası Uzay İstasyonu içerisinde bilhassa yangın söndürme teknikleri ve yanmaz materyal keşifleri ile geliştirme teknikleri üzerinde çalışılmasını istiyor. Bu nedenle, pleksiglas ve pamuktan yapılan gereçlerin ne kadar yanıcı olduğuna ve yangının nasıl yayıldığına dair birtakım deneyler gerçekleştirilecek.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa İstanbul’bile BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,44 üstün kaybıyla 2.371,25 puandan tamamladı. BIST 100 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: