Anasayfa / Genel / Meclis’te 56 milyar liralık ceza affı hazırlığı

Meclis’te 56 milyar liralık ceza affı hazırlığı

Erken seçim tartışmalarına AK Parti ve MHP’takt, “Erken seçim yok. Seçim zamanında yapılacak” açıklamaları gelirken, hükümet başdu ekonomi olmak üzere türlü alanlarda yasal düzenlemelere hazırlanıyor.

Son iki haftada gündeme gelen KYK borçlarının faizinin silinmesi ve az gelirlilerin elektrik, su gibi borçları kaynaklı icra dosyalarının kaldırılmasına ilişkin iki aranjman torba yasada yer matlûp.

Dünya gazetesinin haberine göre, yerde iki aranjman ile kamunun toplam vazgeçtiği gelir, bugünkü haliyle 56 milyar lirayı buluyor.

2023 seçimleri için geri sayım sürerken, seçim öncesi yapılacak yasal düzenlemelerde, az gelirliler, gençler, zürra gibi geniş kitleleri aracısız ilgilendiren alanlar uyanıklık çekiyor. Meclis’in çalışmalarına başlayacağı 1 Ekim’açınık kadar hazırlıkların yapılması ve bazen alanlarda kanun gerektiren düzenlemelerin tek bölümünün torba teklifle Meclis’açınık sunulması bekleniyor. 2023 bütçe mesaisi başlamadan Ekim ayında milyonları ilgilendiren tek sıra düzenlemenin torba yasayla hayata geçirilmesi planlanıyor.

KREDİ AFFI 26 MİLYAR LİRA

İlk etapta Meclise gelmesi muhtemel tensikat arasında öğrenim kredileri bulunuyor. Son 11 yılda 7 kez yapılandırılan KYK öğrenim kredilerinin geri ödemelerinde yeni tek kadem henüz atılacak.

Cumhurbaşkanı tarafından KYK öğrenim kredilerinin geri ödemelerinde enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece kırılan anaparanın geri ödenmesini şeklinde açıklanan aranjman kanunla yapılacak.

Cumhurbaşkanının öğrenim kredisi saha 3 milyon 157 1000 gencin bulunduğunu ve 26 milyar liralık yükün kaldırılacağını, önümüzdeki yıldan itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrencilerin içildikten sadece aldıkları kredi miktarından sorumlu olacaklarını açıklamıştı. Buna ilişkin kanun çiçekçi sonbaharda torba yasayla gelecek.

Öğrencileri ilgilendiren tek başka düzenlemeyi intörn hekim ve çark hekimlerine asgari ücret tutarı kadar ödeme yapılması oluşturuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yerde ödemenin yapılabilmesi için yasal düzenlemeye ihtiyaç durduğu belirterek, Meclisin açılacağı 1 Ekim’açınık işaret etti. Bu okullardaki son sınıf öğrenciler, ödeme için Meclis’ten eski yasayı bekliyor.

30 MİLYAR LİRALIK İCRA VE HACİZ KALKACAK

Hükümetin üzerinde çalıştığı Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin duyurduğu az gelirlilere dönmüş dayanak paketi için dahi yasal aranjman gerekiyor. Hazırlanan paketle yaklaşık 6 milyon az gelirli vatandaşın 15 Ağustos öncesine ilgili icra ve haciz işlemi başlatılmış 30 milyar lira tutarındaki borçları silinecek. Adalet, Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları’nın ortak emek yürüttüğü dayanak paketi, yeni yasama döneminin başlayacağı 1 Ekim’dahi Meclise sunulmuş olacak, komisyon ve genel kurul süreçleri hızla tamamlanarak yürürlüğe konulacak.

MECLİS AÇILINCA ATILACAK 5 ADIM

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.