Anasayfa / Genel / Mayıs ayı işsizlik rakamları açıklandı

Mayıs ayı işsizlik rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve henüz yukarı yaş grubunda işsiz sayısı, mayısta tek önceki aya kıyasla 56 1000 kişi azalarak 3 milyon 785 1000 kişi oldu.

İşsizlik oranı 0,3 puanlık azalışla yüzde 10,9 olarak hesaplandı. İşsizlik oranı, geçen yılın tıpkısı ayına göre ise 2,3 puan azaldı.

Söz konusu ayda 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı, tek önceki aya göre 0,2 puanlık artışla yüzde 20,3 oldu.

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam edilenlerin sayısı, mayısta tek önceki aya kıyasla 358 1000 kişi artarak 30 milyon 839 bine yükseldi.

İstihdam oranı bile 0,5 puanlık artışla yüzde 47,8 oldu. Bu oran erkeklerde yüzde 65,3 iken kadınlarda yüzde 30,6 olarak gerçekleşti.

Mevsim etkisinden arındırılmış iş gücü, söz konusu ayda tek önceki aya kıyasla 302 1000 kişi artarak 34 milyon 624 1000 kişiye artık.

İş gücüne katılma oranı bile 0,4 puan artışla yüzde 53,6 olarak hesaplandı. İş gücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 72,2, kadınlarda ise yüzde 35,5 oldu.

İstihdam edilenlerden referans döneminde işbaşında olanların, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili emek süresi mayısta aylık hoş 0,9 saat düşerek 44 saate geriledi.

Zamana tâbi eksik istihdam, potansiyel iş gücü ve işsizlerden oluşan süreduran iş gücü oranı mayısta aylık hoş 0,8 puan artarak yüzde 22,4’açınık yükseldi.

Zamana tâbi eksik istihdam ve işsizlerin tümleşik oranı yüzde 16 iken potansiyel iş gücü ve işsizlerin tümleşik oranı yüzde 17,7 olarak tahmin edildi.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: