Anasayfa / Genel / Mars’ta uçan helikopterler, havanın rengini değiştirebilir!

Mars’ta uçan helikopterler, havanın rengini değiştirebilir!

NASA, Mars misyonunda kullandığı teknolojik ekipmanlar sayesinde büyük bir ilerleme sağladı. Bilhassa Perseverance isimli keşif aracının içinde bulunan ve gerekli durumlarda uçarak etrafta gördüklerini dünyadaki üsse aktarabilen Ingenuity küçük helikopteri ile hudutları zorladığını söyleyebiliriz.

Bununla birlikte, yakın vakitte yapılan bir araştırma insanların güzeline giden bir mümkünlüğü gözler önüne serdi. Mars’ta bulunan ince atmosfer sebebiyle, havayı kesen helikopter pervaneleri havanın renginin değişmesini sağlayabilir. İşte detaylar…

Mars üzerinde uçan helikopterler, gökyüzünü maviye çevirebilir!

Helikopterlerin etrafının mavi olabileceği bu parıltı tesiri enteresan ve merak uyandırıcı bir mevzu olduğu için pek çok araştırmacı bunun üzerine baş yordu. Bahisle alakalı çalışmalarıyla gündeme gelen NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden William Farrell ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Soluk parıltı en çok art plandaki gökyüzünün daha karanlık olduğu akşam saatlerinde görünür olacaktır. NASA’nın deneysel Ingenuity helikopteri bu mühlet zarfında uçmuyor. Fakat gelecekteki dronlar akşam uçuşu için temizlenebilir ve bu parıltıyı arayabilirler.

İHA’lardaki süratli dönen bıçaklar tarafından üretilen elektrik akımları, Mars atmosferinde bu süreci gerçekleştiremeyecek kadar küçüktür. Lakin bunlar, triboelektrik şarj olarak isimlendirilen bir elektrik yükü birikimine ait anlayışımızı geliştirmek için kimi ek çalışmalar yapmamız için fırsat sunuyor.

Triboelektrik şarj, aslında iki gereç birbirine sürttüğünde küçük elektrik yüklerinin birikerek bir yük oluşturduğu bir tıp statik elektriktir. Buna örnek olarak, bir balonu, plastik tarağı yahut kalemi ovuşturduktan sonra başınıza yaklaştırdığınızda saçınız havalanarak bu cisme yaklaşmaya çalışması verilebilir.

Mars atmosferinde uçan helikopterlerin kanatları havayı keserken, yüksek toz düzeyleri sebebiyle rotor kanatlarında benzeri bir yük birikebilir. Bu durum, atmosfer elektriği iletmeye başlayana kadar devam eder. Akabinde yükü helikopterden uzaklaştırır.

Bu yaşanan durum Mars’ın ince atmosferinde geçekleştiğinde, bir helikopterin etrafındaki havayı mavi ile mor ortasında bir renge dönüştürmek için kâfi yükse sahip olmasını sağlayabilir. Lakin araştırmacılar, bunun sırf bir iddia olduğunu ve doğruluğunu test etmek için büyük uzunlukta helikopterlerin uçuşunu beklememiz gerektiğini söylüyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Tarihte bir birinci: Sivil astronotlar Memleketler arası Uzay İstasyonu’na ulaştı!

NASA, uzay turizm projesi kapsamında tarihte birinci olacak biçimde 4 kişilik bir grubu ISS’e (Uluslararası Uzay İstasyonu’na) gönderdi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: