Anasayfa / Genel / Mars helikopteri Ingenuity, 2022’nin birinci uçuşuyla rekorunu ekarte etti!

Mars helikopteri Ingenuity, 2022’nin birinci uçuşuyla rekorunu ekarte etti!

NASA, Mars misyonunda kullandığı teknolojiler sayesinde bilim dünyası ismine büyük bir ilerleme sağladı. Bilhassa Perseverance isimli keşif aracının içinde bulunan, uçarak bilgi toplayan ve gördüklerini dünyaya aktarabilen Ingenuity helikopteri, beklenenin üzerinde bir performans sundu.

Geçtiğimiz periyotta toplamda 18 sefer uçuş gerçekleştiren Ingenuity, geçtiğimiz periyotta yaşanan toz fırtınaları nedeniyle misyonlarına kısa müddetli orta vermek zorunda kalmıştı. Ancak bugün, 2022 yılının birinci uçuşunu gerçekleştirerek, rekorunu ekarte etti.

Mars helikopteri Ingenuity, misyonuna kaldığı yerden devam ediyor

NASA’nın Mars vazifesinde kullandığı Perseverance gezgini, Şubat 2021’de başladığı misyonu boyunca, bugünkü uçuşla birlikte Ingenuity’nin yerden tam 19 sefer havalanmasını sağladı. Güney Séítah havzasında misyona başlayan helikopter, Jezero ırmağı deltasına hakikat yol aldı.

Araçtaki kameralar tarafından yakalanan imajlar, vazife grubunun Mars’taki eski mikrobiyal hayatın ispatlarını aramak için devam eden misyonunun bir kesimi olarak Jezero ırmağı deltasına giden Perseverance’nin rotasını oluşturmada kullanılacak.

Ingenuity’nin yılın birinci uçuşunu Ocak ayı başlarında yapması planlanıyordu. Fakat Mars yüzeyindeki bir toz fırtınası, vazife takımının planlanan uçuşu süreksiz bir mühletle askıya almasına yol açtı. Alışılmış NASA, bilinmeyen alanlarda atılan birinci adımların buna benzeri riskler içerebileceğini, münasebetiyle hazırlıklı olduklarını lisana getiriyor.

Mars, Dünyaya kıyasla daha ince bir atmosfere ve zayıf yerçekimine sahip olduğundan, gezegendeki rüzgarlar tarafından harekete geçirilen küçük parçacıklar, haftalarca sürebilecek ve hatta tüm gezegeni kaplayabilecek kadar şiddetli toz fırtınalarına kolaylıkla dönüşebiliyor.

Mars helikopteri Ingenuity, Nisan 2021’de diğer bir gezegende denetimli ve motorlu uçuş gerçekleştiren birinci uçak olarak tarihe geçti. Bugüne kadarki en uzun tek uçuşuysa kızıl gezegen üzerinde 625 metre uzunluğunda olmuştu.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: