Anasayfa / Genel / Mars helikopteri Ingenuity, 2022’nin birinci uçuşuyla rekorunu ekarte etti!

Mars helikopteri Ingenuity, 2022’nin birinci uçuşuyla rekorunu ekarte etti!

NASA, Mars misyonunda kullandığı teknolojiler sayesinde bilim dünyası ismine büyük bir ilerleme sağladı. Bilhassa Perseverance isimli keşif aracının içinde bulunan, uçarak bilgi toplayan ve gördüklerini dünyaya aktarabilen Ingenuity helikopteri, beklenenin üzerinde bir performans sundu.

Geçtiğimiz periyotta toplamda 18 sefer uçuş gerçekleştiren Ingenuity, geçtiğimiz periyotta yaşanan toz fırtınaları nedeniyle misyonlarına kısa müddetli orta vermek zorunda kalmıştı. Ancak bugün, 2022 yılının birinci uçuşunu gerçekleştirerek, rekorunu ekarte etti.

Mars helikopteri Ingenuity, misyonuna kaldığı yerden devam ediyor

NASA’nın Mars vazifesinde kullandığı Perseverance gezgini, Şubat 2021’de başladığı misyonu boyunca, bugünkü uçuşla birlikte Ingenuity’nin yerden tam 19 sefer havalanmasını sağladı. Güney Séítah havzasında misyona başlayan helikopter, Jezero ırmağı deltasına hakikat yol aldı.

Araçtaki kameralar tarafından yakalanan imajlar, vazife grubunun Mars’taki eski mikrobiyal hayatın ispatlarını aramak için devam eden misyonunun bir kesimi olarak Jezero ırmağı deltasına giden Perseverance’nin rotasını oluşturmada kullanılacak.

Ingenuity’nin yılın birinci uçuşunu Ocak ayı başlarında yapması planlanıyordu. Fakat Mars yüzeyindeki bir toz fırtınası, vazife takımının planlanan uçuşu süreksiz bir mühletle askıya almasına yol açtı. Alışılmış NASA, bilinmeyen alanlarda atılan birinci adımların buna benzeri riskler içerebileceğini, münasebetiyle hazırlıklı olduklarını lisana getiriyor.

Mars, Dünyaya kıyasla daha ince bir atmosfere ve zayıf yerçekimine sahip olduğundan, gezegendeki rüzgarlar tarafından harekete geçirilen küçük parçacıklar, haftalarca sürebilecek ve hatta tüm gezegeni kaplayabilecek kadar şiddetli toz fırtınalarına kolaylıkla dönüşebiliyor.

Mars helikopteri Ingenuity, Nisan 2021’de diğer bir gezegende denetimli ve motorlu uçuş gerçekleştiren birinci uçak olarak tarihe geçti. Bugüne kadarki en uzun tek uçuşuysa kızıl gezegen üzerinde 625 metre uzunluğunda olmuştu.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.