Anasayfa / Genel / Libya’da ham petrol üretiminde sert düşüş yaşandı

Libya’da ham petrol üretiminde sert düşüş yaşandı

Libya’bile nisan ayından yerde yana zaman zaman plânlı protestolar nedeniyle ham petrol üretiminin günlük yaklaşık 200 1000 varile düştüğü bildirildi.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Petrol ve Gaz Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada petrol üretiminde gerçekleşen düşüşle ilgili kısa malûmat verildi.

Açıklamada, protestolar nedeniyle petrol sahaları ve limanların kapalı kalmasının üretimi etkilediği, yalnızca Hamade, El-Vefa ve El-Bahriyye petrol sahalarında üretimin yapıldığı belirtildi.

Bu üç petrol sahasından ise günlük toplam 100 1000 ila 200 1000 varil ham petrol üretildiği ifade edildi.

Libya’bile normal şartlarda günde 1,2 milyon varil ham petrol üretilebiliyorken, yerde miktar kapalı kalan sahalar nedeniyle ciddi şekilde düştü.

LİBYA’DA PETROL SAHALARINA MÜDAHALE

Nisan esasen itibaren kabile mensubu protestocu gruplar, türlü bölgelerdeki petrol sahalarında üretimi durdurarak, bazen limanların çalışmasını engellemişti.

Libya Ulusal Petrol Kurumu, 17-18 Nisan’bile ülkenin güneyindeki Fil ve Şerara petrol sahaları ile doğudaki Zeytuna ve Brega limanlarında “mücbir sebep” ilan ederek üretimin ve ihracatın durduğunu duyurmuştu.

Protestocular, Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’takt görevi Tobruk’taki Temsilciler Meclisinin başbakan seçtiği Fethi Başağa’ya teslim etmesini talep etmiş, Dibeybe ise görevinin başında olduğunu ve görevi yalnız seçilmiş tek hükümete teslim edeceğini açıklamıştı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: