Anasayfa / Genel / Küresel piyasalarda karışık seyir – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Küresel piyasalarda karışık seyir – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Son dönemde açıklanan makroekonomik veriler global ekonomiye ilişkin karışık sinyaller verirken, para politikalarına yönelik belirsizlikler dahi piyasalardaki fiyatlamaları zorlaştırıyor.

ABD’dahi piyasaların geçmiş tatil olması ve zaman dahi yarım gün işlem gerçekleştirilecek olması Avrupa ve Asya’daki haber akışını öne çıkardı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel geçmiş yaptığı konuşmada, enflasyonun hala yüksek seyrettiği tek ortamda faiz tasarruf hızını yavaşlatmak için erken olacağını belirtirken, ECB Başkan Yardımcısı Luis dahi Guindos tek sonraki adımın verilere tâbi olacağını söyledi.

Asya tarafında ise Çin’dahi kalan Covid-19 vakaları gündemin odağına yerleşse dahi Çin Merkez Bankası (PBoC) ve hükümetin müzahir adımlara sürme edebileceği beklentisi pay piyasalarındaki satış baskısını hafifleten etkenler olarak dikkati çekti.

Almanya’bile geçmiş açıklanan verilere göre, geçen ağrı 84,5 olan Ifo İş Ortamı Güven Endeksi, kasımda 86,3 puana yükselerek, enerji krizinin ortasında Avrupa’nın en yetişkin ekonomisi için umut işaretleri verdi.

Veri sonrası Avrupa borsaları alıcılı tek seyir izlerken, ekü/abd paritesi, analistlerin mukavemet olarak nitelendirdikleri 1,04’ün üzerine yerleşti.

Dün Almanya’bile DAX 40 endeksi yüzde 0,78, İngiltere’dahi FTSE 100 endeksi yüzde 0,02 ve Fransa’bile CAC 40 endeksi yüzde 0,42 üstün kazanırken, endeks vadeli kontratlar yeni güne karışık seyirle başladı.

ÇİN’DE COVİD-19 ENDİŞESİ

Çin’dahi kalan Covid-19 vakaları, salgının tekrar kontrolden çıkabileceğine yönelik endişeleri artırsa bile kırılan sıkı tedbirlerin sürme etmesi ve ekonomik aktiviteyi müzahir adımlar salgının piyasalara etkisinin sınırlı kalmasını sağlıyor.

Öte yandan zaman açıklanan verilere göre Japonya’bile Tokyo Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kasımda yıllık yüzde 3,8 ve Çekirdek TÜFE dahi yüzde 3,6 artarak son 40 yılın en yüksek seviyesine artık.

Söz konusu gelişmelerle kapanışa yakın Çin’dahi Şanghay mürekkep endeksi yüzde 0,5 yükselirken, Japonya’bile Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3, Hong Kong’bile Hang Seng endeksi yüzde 0,7 ve Güney Kore’dahi Kospi endeksi yüzde 0,1 üstün kaybetti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Çin imalat sanayisi kasımda daralmaya devam etti – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Ekonomi ve finans haberleri servisi Caixin’in Çin Genel İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ekimde önceki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Generated by Feedzy
%d blogcu bunu beğendi: