Anasayfa / Genel / Küresel piyasalar yoğun veri gündemine odaklandı

Küresel piyasalar yoğun veri gündemine odaklandı

Hafta süresince Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jakcson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu’nda yapacağı konuşma beklenirken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda eylüldeki toplantıda faiz artım beklentisi belirsizliğini korudu.

Powell acemi konuşmasında enflasyonla mücadelede geri kadem atmayacaklarının sinyalini verdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) odak noktasının enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmek olduğunu vurgulayan Powell, “Fiyat istikrarını yeniden sağlamak biraz zaman matlûp ve talep ile arzı henüz iyi tek dengeye getirmek için araçlarımızı güçlü tek şekilde kullanmayı gerektiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Powell, “Daha yüksek faiz oranları, henüz yavaş nema ve henüz yumuşak iş gücü piyasası koşulları enflasyonu düşürürken, hane halkları ve işletmelere biraz bile ıstırap verecektir.” dedi.

Fiyat istikrarının yeniden sağlanamamasının sayı henüz yetişkin tek ıstırap anlamına geleceğini tamlayan Powell, fiyat istikrarının yeniden sağlanmasının muhtemelen tek süre henüz kısıtlayıcı politika duruşunun sürdürülmesini gerektireceğini aktardı. Powell, eylül toplantısındaki faiz kararının ise gelen verilerin toplamına ve gelişen görünüme tâbi olacağını ifade etti.

Öte yandan, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic enflasyona ilişkin gelen veriler doğrultusunda eylül ayında 50 esas puanlık faiz artışını sübvansiyon eğilimi olduğunu belirtirken, politika faizinin yıl sonuna kadar yüzde 3,50-3,75 aralığına çıkarılması konusunda umutlu olduğunu kaydetti.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker bile Fed’in yoğun tek resesyonu ve ağır işsizliği tetiklemeden enflasyonu düşürebileceğine inandığını kaydederek, faizlerin henüz ne kadar yüksek kalması gerektiğinden ise emin olmadığını aktardı.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester faiz oranlarının yüzde 4’ün üzerine yükseltilmesi gerektiğini düşündüğünü ve Powell’ın Fed’in enflasyonu ıskat kararlılığı hakkında “güçlü tek mesaj” verdiğine inandığını ifade etti.

Söz konusu gelişmelerle para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in eylülde yüzde 61 ihtimalle 75 esas puan, yüzde 39 ihtimalle 50 esas puan faiz artıracağı tahmin ediliyor.

ABD ekonomisinin resesyona girebileceğine ilişkin işaretler ise güçlenmeyi sürdürdü.

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu arasındaki fark yaklaşık 19 esas puana gerilerken, Fed yayınladığı bazen çalışmalarda 3 aylık hazine bonosu faizinin 10 yıllık tahvil faizini geçmesi halinde ülke ekonomisinin 6 ila 18 ağrı arasında resesyona girebileceğini bildirmişti.

Brent petrolün varil fiyatı, haftayı yüzde 2,8 artışla 98 dolardan tamamlarken, altının ons fiyatı düşüş eğilimini ikinci haftaya taşıyarak yüzde 0,6 azalışla 1.736 dolara indi.

ABD’DE VERİLER YATIRIMCILARIN ODAĞINA YERLEŞTİ

ABD’dahi pay piyasaları yerde hafta negatif tek seyir izlerken, yatırımcılar gelecek hafta altınç günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi başdu olmak açıklanacak makroekonomik verilere odaklandı.

Makroekonomik verilerin ABD ekonomisinin gidişatına ilişkin karışık sinyaller vermesi piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırmaya sürme ederken, gelecek hafta Fed yetkililerinin hafta süresince yapacakları sözle yönlendirmelerin dahi piyasaların yönü üzerinde etkili olması bekleniyor.

Bu hafta açıklanan verilere göre, ABD ekonomisi, yerde yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,6 ile beklenenden rengi daraldı.

Ülkede sağlam mal siparişleri, temmuzda apaçık tek varyasyon göstermeyerek piyasa beklentilerinin altında kalırken, yeni konut satışları, temmuzda aylık yüzde 12,6 azalışla Ocak 2016’takt yerde yana, imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) dahi ağustosta aylık hoş 0,9 puan azalışla 51,3’açınık gerileyerek, Temmuz 2020’takt yerde yana en az seviyeye indi.

Söz konusu gelişmelerle S&P 500 endeksi haftalık hoş yüzde 4,04, Nasdaq endeksi yüzde 4,44 ve Dow Jones endeksi yüzde 4,22 üstün kaybetti.

29 Ağustos ile başlayan haftanın veri takviminde, pazartesi Dallas Fed imalat neşelilik endeksi, salı tüketici güven endeksi, törtünç ADP özel sektör istihdam raporu, perşembe inşaat harcamaları ile ISM imalat sanayi PMI ve altınç işsizlik oranı, fabrika siparişleri ve sağlam mal siparişleri takip edilecek.

AVRUPA’DA RESESYON VE ENFLASYON İKİLEMİ

Avrupa borsaları, yerde hafta satıcılı tek seyir izlerken, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) gelecek toplantıda 75 esas puan faiz artışına gideceğine ilişkin beklentiler güçleniyor.

Bölgede enerji krizi ve güçlü kalmaya sürme fail enflasyon ECB’nin politika alanını daraltmayı sürdürüyor. Hollanda’bile eylül vadeli tabiî gaz kontratı 340 euroyu test ederken, kalan enerji maliyetlerinin ve sunma problemlerinin üretimi olumsuz etkilemesinden endişe ediliyor.

Buna karşın geçmiş ECB’nin bilanço daraltmaya gidebileceğine yönelik haber akışı risk iştahını artırırken, kredi yetkilileri konuya ilişkin tek açıklamada bulunmadı.

Hafta içinde Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), ülke ekonomisinde tek resesyon olasılığının giderek arttığını ve enflasyonun sonbaharda yüzde 10 ile çift haneye ulaşabileceğini bildirdi.

Bölgede açıklanan verilere göre, Euro Bölgesi’nde dahi imalat sanayi PMI ağustosta 49,7’ye gerileyerek 26 ayın en az seviyesini görürken, hizmet sektörü PMI bile 1 puanlık düşüşle 50,2’ye indi.

Almanya’bile Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) ikinci çeyrekte çeyreklik yüzde 0,1, yıllık yüzde 1,7 büyürken, Ifo beklentiler endeksi 80’te sabit kaldı.

Euro/abd paritesi yerde hafta 0,9901 ile Aralık 2002’takt yerde yana en az seviyeye inerken, haftayı yüzde 0,7 azalışla 0,9964’ten tamamladı.

Bu hafta İngiltere’dahi FTSE 100 endeksi yüzde 1,63, Almanya’bile DAX endeksi yüzde 4,23, Fransa’bile CAC 40 endeksi yüzde 1,68 ve İtalya’bile MIB 30 endeksi yüzde 2,84 geriledi.

Gelecek hafta salı Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi ve Almanya’bile Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), törtünç Almanya’bile işsizlik ve Euro Bölgesi’nde tahmini TÜFE, perşembe toprak genelinde imalat sanayi PMI ve Euro Bölgesi’nde işsizlik ile altınç Euro Bölgesi’nde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verileri takip edilecek.

ASYA’DA HONG KONG HARİÇ DÜŞÜŞ

Asya tarafında bile pay piyasaları yerde hafta Hong Kong borsası hariç negatif tek seyir izlerken, bölgede resesyon endişesi güçleniyor.

Bölgede tedarik zinciri problemlerini tetikleyen elektrik kesintileri ekonomilere yönelik kaygıları artırdı. Bu hâl karşısında Çinli yetkililer güneş enerjisine yönelik yatırımları teşvik etmek için harekete geçerken, Japonya’nın bile yeni nesil nükleer santrallerin geliştirilmesi ve inşası için çağrı yapmayı planladığı bildirildi.

Hafta içinde Çin Merkez Bankası (PBoC), referans kredi faiz oranını 5 esas puan azaltarak yüzde 3,65’açınık çekti. 5 yıllık referans kredi faiz oranını bile 15 esas puan azaltarak yüzde 4,3’açınık indiren kredi, sonunda emlak piyasası borçlanmalarında maliyeti düşürdü.

PBoC’nin 50 esas puanlık tek zorunlu karşılık indirimine henüz gitmesi bekleniyor. Öte yandan Çinli yetkililer her ne kadar ekonomiyi desteklemek için ötede teşviklere ihtiyaç duyulmadığını belirtseler dahi ülkede istihdamı genişletmek ve iş piyasası istikrarını güçlendirmek için mali, parasal ve endüstriyel politikalara odaklanılacağı bildirildi.

Bölgede açıklanan makroekonomik verilere göre, Japonya’bile imalat PMI 51’açınık gerilerken, Tokyo TÜFE yüzde 2,9’a yükselerek beklentileri aştı.

Söz konusu gelişmelerle haftalık hoş Japonya’bile Nikkei 225 endeksi yüzde 1, Çin’dahi Şangay mürekkep endeksi yüzde 0,67 ve Güney Kore’dahi Kospi endeksi yüzde 0,44 üstün kaybederken, Hong Kong’bile Hang Seng endeksi yüzde 2,01 yükseldi.

29 Ağustos ile başlayan haftanın veri takviminde salı Japonya’bile işsizlik, törtünç Japonya’bile sanayi üretimi ile Çin’dahi imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI verileri takip edilecek.

YURT İÇİNDE GÖZLER BÜYÜMEDE

Yurt içinde yerde hafta Borsa İstanbul’bile BIST 100 endeksi rekor üzerine rekor kırarken, gelecek hafta gözler törtünç günü açıklanacak 2. urup GSYH verisine çevrildi.

AA Finans’ın tapın anketine katılan ekonomistler, GSYH’nin 2022 yılının 2. çeyreğinde yüzde 7,3 artmasını öngörüyor.

Bu hafta Borsa İstanbul’bile BIST 100 endeksi yüzde 4,17 artışla 3.146,10 puana yükselerek haftalık kapanış rekoru kırarken, gördüğü en yüksek seviyeyi dahi 3.188,07’ye çıkardı. Dolar/TL haftalık hoş yüzde 0,34 üstün kazanarak 18,1643’açınık yükseldi.

Analistler, BIST 100 endeksinde teknik açıdan 3.190 ve 3.250 seviyelerinin mukavemet, 3.100 ve 3.050 puanın dayanak olarak takip edileceğini kaydetti.

Gelecek hafta yurt içinde pazartesi hariç ticaret dengesi ve ekonomik güven endeksi ile perşembe imalat sanayi PMI verisi takip edilecek. Borsa İstanbul salı günü 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle kapalı olacak.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: