Anasayfa / Genel / Küresel piyasalar Fed’in faiz kararına odaklandı

Küresel piyasalar Fed’in faiz kararına odaklandı

Dünya genelinde sürme fail resesyon ve enflasyon endişeleri varlık fiyatları üzerinde etkili olmayı sürdürüyor.

Hafta içinde ECB politika faizlerini tarihinde ilk kez 75 esas puan artırırken, şahin duruşun enflasyonla mücadele sonlanana kadar sürme edeceği mesajı verildi.

Fed Başkanı Jerome Powell bile perşembe günkü konuşmasında enflasyonu düşürmeye güçlü tek şekilde tâbi olduklarını belirterek, “İş bitene kadar sürme etmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Enflasyon ne kadar uzun süre hedefin üzerinde kalırsa riskin o kadar yetişkin olacağını kaydeden Powell, tarihin erken gevşeme politikasına karşı bile güçlü tek şekilde uyardığını aktardı.

Powell’ın yanı sıra başka Fed yetkililerinin açıklamaları bile takip edilirken Chicago Fed Başkanı Charles Evans, bankanın yerde ayki toplantısında 50 veya 75 esas puanlık faiz artırımına açık olduğunu belirtti. Faiz oranının yıl sonuna kadar yüzde 3,25-3,5 aralığına yükselmesini öngördüğünü kaydeden Evans, gelecek yıl ise yüzde 4’açınık ulaşmasını inkisarıhayal aktardı.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, geçmiş yaptığı açıklamada, 75 esas puanlık faiz artırımına henüz güçlü tek şekilde meyilli olduğunu belirtirken, yerde yıl sonuna kadar faiz oranının yüzde 3,75-4 aralığına yükseltilmesinden yana olduğunu kaydetti.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller bile eylül ayında tek başka “önemli” faiz artışını desteklediğini bildirerek, Fed’in faiz oranlarını en azından gelecek yılın başına kadar artırması gerektiğini savundu.

Söz konusu açıklamaların akabinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in yerde ağrı 75 esas puan faiz artışına gideceği ihtimali yüzde 90’a yükseldi. Fed’in kasımdaki toplantıda ise yüzde 82 ihtimalle 25 esas puan faiz artıracağı tahmin ediliyor.

Hafta içinde 110,8’le son 20 yılın zirvesini test fail abd endeksi, para politikasına ilişkin belirsizliklerin azalmasıyla gerileyerek, haftayı yüzde 0,6 azalışla 109 seviyesinden tamamladı.

Tahvil piyasalarında satış ağırlıklı seyir üst üste altıncı haftaya taşınırken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu arasındaki fark yaklaşık 25 esas puanda seyrediyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazen üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu pazartesi günlük üretimi eylülde 100 1000 varil azaltacaklarını duyurmalarına karşın küresel ekonomiye ilişkin endişelerle Brent petrolün varil fiyatı 86,9 dolarla Ocak 2022’takt yerde yana en az seviyeye gerilese dahi açıklanan makroekonomik verilerdeki olumlu işaretlerle kayıplarını yetişkin ekseriyetle telafi ederek haftayı yüzde 0,4 azalışla 92,5 dolardan tamamladı.

Altının ons fiyatı ise üç haftalık düşüş eğilimini sonlandırarak haftalık hoş yüzde 0,3 artışla 1.718 dolara artık.

ABD’DE GÖZLER ENFLASYON VERİLERİNE ÇEVRİLDİ

ABD’dahi pay piyasaları üst üste üç haftalık satıcılı seyrin akabinde yerde hafta pozitif tek seyir izlerken, yatırımcılar gelecek hafta salı günü açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri başdu olmak üzere yoğun veri gündemine odaklandı.

Fed Başkanı Powell’ın yerde hafta yaptığı açıklamaların akabinde yerde ağrı yapılacak para politikası toplantısında 75 esas puanlık faiz artışına kesin gözüyle bakılırken, gelecek ağrı ise 25 esas puan faiz artışı bekleniyor. Buna karşın gelecek hafta açıklanacak verilerdeki olası sürprizler piyasa beklentilerini etkileyebilir.

ABD’dahi Ağustos ertesi enflasyonu en kritik makroekonomik veri olarak dikkati çekerken, ülkede törtünç günü açıklanacak Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve perşembe günkü sanayi üretimi verilerinin dahi ekonominin gidişatına ilişkin vereceği ipuçlarının varlık fiyatları üzerinde etkili olması bekleniyor.

Bu hafta ABD’dahi açıklanan verilere göre, Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) hizmet endeksi, ağustosta aylık hoş 0,2 puan artarak 56,9 ile 4 ayın en yüksek seviyesine artık. Söz konusu gelişmelerle S&P 500 endeksi haftalık hoş yüzde 3,65, Nasdaq endeksi yüzde 4,14 ve Dow Jones endeksi yüzde 2,66 üstün kazandı.

12 Eylül ile başlayan haftanın veri takviminde ayrıca, salı hazine bütçe dengesi, perşembe New York Fed sanayi endeksi ve kapasite kullanımı ve altınç Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verileri takip edilecek.

AVRUPA’DA ECB TARİHİ FAİZ ARTIŞINA GİTTİ

Avrupa borsaları ECB’nin ultra şahin adımları ve sürme fail enerji krizine karşın pozitif tek seyir izlerken, gelecek hafta gözler toprak genelinde açıklanacak TÜFE verilerine çevrildi.

Avrupa’bile ECB perşembe günü 75 esas puanlık artışla refinansman faizini yüzde 1,25’açınık, mevduat faizini yüzde 0,75’açınık ve marjinal fonlama faizini dahi yüzde 1,50’ye yükseltti.

Banka, 2022 için Euro Bölgesi nema tahminini yüzde 2,8’takt yüzde 3,1’açınık çıkardı. Gelecek yıl için nema tahminini ise yüzde 2,1’takt yüzde 0,9’a çekti.

ECB Başkanı Christine Lagarde, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, ECB’nin faizlerde “nötr” seviyede olmadığını yalnız oraya gerçek ilerlediğini kaydederek, “Nötr faiz için henüz fazla artım gerekecek. Enflasyonu yüzde 2’ye döndürecek seviyeden sayı uzaktayız.” ifadelerini kullandı.

Faiz artışlarının sonlandırılmasının 2 toplantıdan fazla ama 5 toplantıdan rengi zaman alacağını tamlayan Lagarde, “Bir sonraki faiz artışının 75 esas puan olması gerekmiyor, yerde kural olumsuzlama.” niteleyerek konuştu.

Lagarde, “Euro’nun üstün kaybetmesi dahi enflasyonist baskıların artmasına katkıda bulundu.” dedi.

Buna karşın para piyasalarındaki fiyatlamalarda ECB’nin politika faizini ekimdeki toplantıda bile 75 esas puan artıracağına kesin gözüyle bakılıyor.

ECB’nin adımları ve Lagarde’ın konuşması sonrası euro/abd paritesi haftayı yüzde 1 yükselişle 1,0048’ten tamamlayarak üç haftalık düşüş eğilimini sonlandırdı. Parite hafta içinde 0,9864’le son 20 yılın en az seviyesini görmüştü.

Öte yandan, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in, perşembe günü 96 yaşında vefat etmesinin akabinde, 73 yaşındaki oğlu Charles tahta geçerek İngiltere Kralı oldu.

Kraliçe’nin vefatı sebebiyle İngiltere Merkez Bankası (BoE) 15 Eylül’deki para politikası toplantısının 22 Eylül’açınık ertelendiğini duyurdu.

Avrupa’nın enerji krizi ekonomileri olumsuz etkilemeyi sürdürürken, hafta içinde Almanya’bile açıklanan verilere göre fabrika siparişleri temmuzda yüzde 1,1 azalarak beklentilerin altında kaldı. Ülkede sanayi üretimi ise yüzde 0,3 azalsa bile piyasa tahminlerinin üzerinde gerçekleşti.

Euro Bölgesi, yılın ikinci çeyreğinde çeyreklik hoş yüzde 0,8 ve yıllık hoş yüzde 4,1 büyüyerek beklentileri geride bıraktı.

Bu hafta İngiltere’dahi FTSE 100 endeksi yüzde 0,96, Almanya’bile DAX endeksi yüzde 0,29, Fransa’bile CAC 40 endeksi yüzde 0,73 ve İtalya’bile MIB 30 endeksi yüzde 0,79 yükseldi.

Gelecek hafta toprak genelinde enflasyon verileri ile beraberce, pazartesi Almanya’bile akan ısıldevimbilimde, salı İngiltere’dahi işsizlik ve törtünç Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi verileri takip edilecek.

ASYA’DA BELİRSİZLİKLER DEVAM EDİYOR

Asya tarafında pay piyasaları yerde hafta karışık tek seyir izlerken, gelecek hafta bölgedeki yoğun veri gündeminin piyasaların yönü üzerinde etkili olması bekleniyor.

Hafta içinde Çin hükümeti üçüncü çeyrekte ekonomiyi destekleyeceklerini duyururken, Çin Merkez Bankası (PBoC) bile yerel kurumların rezerv olarak tutmak zorunda oldukları özyazı oranını düşürdü.

Ülkede beklentilerin altında kalan enflasyonun PBoC’ye ekonomiyi desteklemek için politika alanı verdiğine yönelik tahminler ise güçleniyor.

Öte yandan, Çin ile ABD arasında Tayvan üzerinden sürme fail gerilime, yarı iletken yonga konusu bile eklendi. ABD’nin aldığı son karara göre, ABD’li Nvidia ve AMD’nin ürettiği ve yapay zeka işlemlerinde kullanılan çiplerin Çin’açınık ihracatı izne bağlanırken, yerde karar söz konusu çiplerin ihracatının yasaklandığı şeklinde yorumlanıyor.

Bölgede açıklanan makroekonomik verilere göre, Japonya ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde çeyreklik yüzde 0,9 ve yıllık yüzde 3,5 büyüyerek beklentileri geride bıraktı. Japonya’bile hanehalkı harcamalarının beklentilerin altında kaldı.

Dolar/yen paritesi, hafta içinde 144,99’la son 24 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının gerilese dahi haftayı yüzde 1,7 artışla 142,6’dan tamamladı.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) hafta içindeki toplantısında politika faizini 50 esas puan artırarak yüzde 2,35’açınık çekerken, gelecek toplantılarda bile şahin duruşunu koruyacağı mesajını verdi.

Söz konusu gelişmelerle haftalık hoş Japonya’bile Nikkei 225 endeksi yüzde 2,04 ve Çin’dahi Şangay mürekkep endeksi yüzde 2,37 üstün kazanırken, Güney Kore’dahi Kospi endeksi yüzde 1,04 ve Hong Kong’bile Hang Seng endeksi yüzde 0,46 geriledi.

12 Eylül ile başlayan haftanın veri takviminde Japonya’bile salı ÜFE, törtünç sanayi üretimi ve kapasite kullanımı, perşembe hariç ticaret dengesi, altınç ise Çin’dahi sanayi üretimi ve perakende satışlar takip edilecek. Çin’dahi pazartesi günü piyasalar tatil nedeniyle kapalı olacak.

BORSA REKOR KIRMAYA DEVAM EDİYOR

Yurt içinde yerde hafta Borsa İstanbul’bile BIST 100 endeksi rekor üzerine rekor kırmaya sürme ederken, gelecek hafta gözler pazartesi açıklanacak ödemeler dengesi ve salı günkü sanayi üretimi verilerine çevrildi.

Beklenti anketlerine katılan ekonomistler, akan işlemler hesabının temmuzda 3 milyar 470 milyon abd açık vermesini, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise temmuzda tek önceki yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 6,8 artmasını bekliyor.

Bu hafta açıklanan enflasyon verilerine göre TÜFE ağustosta aylık yüzde 1,46, yıllık yüzde 80,21 artım gösterdi.

BIST 100 endeksi, haftayı yüzde 9,27 kazançla 3.521,38 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek seviye rekorunu bile 3.545,86 puana taşıdı. Toplam işlem hacmi dahi salı günü 122,9 milyar lira ile rekor kırdı.

DOLAR/TL 18,2371’E YÜKSELDİ.

Analistler, BIST 100 endeksinde teknik açıdan 3.550 ve 3.600 seviyelerinin mukavemet, 3.500 ve 3.480 puanın dayanak olarak takip edileceğini kaydetti.

Gelecek hafta yurt içinde pazartesi işsizlik, perşembe konut satışları ve bütçe dengesi ile altınç Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Pİyasa Katılımcıları Anketi ve konut fiyat endeksi verileri takip edilecek.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: