Anasayfa / Genel / Küresel gıda fiyatları dört aydır düşüşte

Küresel gıda fiyatları dört aydır düşüşte

Küresel gıda fiyatlarında düşüş sürme ediyor.

Dünya gıda fiyatları endeksi, temmuz ayında 140,9 seviyesine geriledi. Mart ayında zirveyi gören endeks arka halef 4 aydır düşüşte seyrediyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından derlenen, tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen çevre gıda fiyatları endeksi hazirandaki revize edilmiş 154.3’lük seviyeden düştü.

Haziran’bile gıda fiyatları endeksi ilk olarak 154.2 olarak açıklanmıştı.

Rusya’nın Ukrayna’yı şubat ayında işgali sonrasında küresel gıda fiyatları sert şekilde yükseliş göstermişti. Bu yükseliş küresel çapta ülkelerde enflasyonun artışa geçmesine neden oldu.

TAHIL ENDEKSİNDE YÜZDE 11,5 DÜŞÜŞ

Tahıl Fiyat Endeksi geçen ağrı hazirana göre yüzde 11,5 düşüş gösterdi. Bu dönemde endekste temsil edilen tüm tahılların uluslararası fiyatları düştü.

Fiyatlardaki düşüş, Karadeniz tahıl girişimi ile Ukrayna’nın tahıl ihracatının önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik anlaşmanın hayata geçirilmesi ve Kuzey Yarım Küre’deki hasat mevsiminden kaynaklandı. Buğday fiyatları aylık hoş yüzde 14,5 geriledi. Tahıl Fiyat Endeksi temmuzda geçen yılın tıpkısı dönemine kıyasla ise yüzde 16,6 arttı.

Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi temmuzda aylık yüzde 19,2 gerileyerek 171,1 puan oldu. Endeksteki eksiksiz yağ türlerinin uluslararası fiyatlarında düşüş yaşandı. Böylece, yağ fiyatları son 10 ayın en az seviyesine geriledi.

Şeker Fiyat Endeksi, talebe ilişkin endişeler, Brezilya para biriminin üstün kaybetmesi, Brezilya’bile öngörülenden henüz yüksek seviyede üretimin gerçekleşmesi gibi nedenlerden dolay aylık hoş yüzde 3,8 gerileyerek 112,8 puan oldu.

Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, hazirana göre yüzde 2,5 azalarak 146,4 puana indi.

Et Fiyat Endeksi dahi ithalat talebinin zayıflamasıyla aylık hoş yüzde 0,5 gerileyerek 124 puana düştü.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: