Anasayfa / Genel / Küresel ekonomi için düşürdü, Türkiye için yükseltti

Küresel ekonomi için düşürdü, Türkiye için yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomiye ilişkin 2022 yılı nema beklentisini yüzde 2,9’dan yüzde 2,4’açınık düşürdü.

Fitch, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nun eylül sayısını “Arz Şokları ve Enflasyon Dünya Ekonomisini Sert Bir Şekilde Vuruyor” başlığıyla yayımladı.

Raporda, Avrupa’daki gaz krizinin, yüksek enflasyonun ve küresel çapta para politikası sıkılaşmasındaki keskin hızlanmanın ekonomik beklentilere ağır tek vuruş indirdiği kaydedildi.

Küresel ekonomiye ilişkin nema tahminlerinin düşürüldüğü raporda, çevre ekonomisinin yerde yıl yüzde 2,4, 2023’te yüzde 1,7 ve 2024’te yüzde 2,8 büyümesinin beklendiği bildirildi.

Fitch, haziran ayında açıkladığı tahminlerinde küresel ekonominin 2022’dahi yüzde 2,9, 2023 ve 2024’te yüzde 2,7’şer büyüyeceğini öngörmüştü.

EURO BÖLGESİ VE ABD İÇİN RESESYON BEKLENTİSİ

Raporda, Euro Bölgesi ve İngiltere’nin yerde yılın sonlarında resesyona girmesinin, ABD’nin dahi 2023 ortalarında hafif tek resesyon yaşamasının beklendiğine işaret edildi.

ABD ekonomisinin 2022 yılı nema tahmininin yüzde 2,9’dan yüzde 1,7’ye çekildiği tamlanan raporda, ülkenin 2023 yılı nema beklentisinin ise yüzde 1,5’ten yüzde 0,5’açınık indirildiği aktarıldı. ABD’nin 2024 yılı nema beklentisinin ise yüzde 1,3’ten yüzde 1,7’ye çıkarıldığı bildirildi.

Raporda, Avro Bölgesi ekonomisinin 2022 yılı nema tahmininin yüzde 2,6’dan yüzde 2,9’a çıkarıldığı kaydedildi. Daha önce 2023’te yüzde 2,1 büyümesi muhtemel Euro Bölgesi ekonomisinin gelecek yıl yüzde 0,1 daralmasının beklendiği tamlanan raporda, toprak ekonomisinin 2024 yılı nema tahmini ise yüzde 2,1’takt yüzde 2,3’açınık çıkarıldı.

ÇİN EKONOMİSİNİN BÜYÜME TAHMİNLERİ AŞAĞI YÖNLÜ REVİZE EDİLDİ

Raporda, Çin ekonomisinin toparlanmasının ise Covid-19 salgınına karşı uygulanan karantina önlemleri ve gayrimenkul sektöründeki inhitat nedeniyle sınırlandığı aktarıldı.

Raporda, Çin ekonomisinin yerde yıla ilişkin nema tahminin yüzde 3,7’takt yüzde 2,8’açınık düşürüldüğü, 2023 yılı beklentisinin dahi yüzde 5,3’ten yüzde 4,5’açınık çekildiği belirtildi. Çin ekonomisinin 2024 yılı nema tahmininin ise yüzde 5’ten yüzde 4,7’ye indirildiği kaydedildi.

TÜRKİYE’NİN 2022 YILI BÜYÜME TAHMİNİ YÜKSELTİLDİ

Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerin dahi yer aldığı raporda, ülke ekonomisinin güçlü tüketim ve ihracat artışıyla yerde yılın ikinci çeyreğinde güçlü tek şekilde büyüdüğü bildirildi.

Raporda, Türkiye ekonomisinin yerde yıl yüzde 5,2, 2023 ve 2024’te yüzde 2,9’rengi büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Fitch, haziran ayında yaptığı tahminlerde, Türkiye’nin yerde yıl yüzde 4,5, 2023’te yüzde 3 ve 2024’te yüzde 2,9 büyüyeceğini öngörmüştü.

POLİTİKA FAİZLERİ BEKLENENDEN ÇOK DAHA HIZLI ARTIYOR

Raporda, yüksek ve kalıcı enflasyonun yükselen kısa vadeli enflasyon beklentilerinin ve sıkı işgücü piyasalarının ABD Merkez Bankası (Fed), İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son aylarda henüz şahinleşmesine neden olduğu bile aktarıldı.

Politika faizlerinin beklenenden sayı henüz hızlı arttığı tamlanan raporda, Fed’in yıl sonuna kadar faiz oranını yüzde 4’açınık çıkarmasının ve 2023 süresince orada tutmasının, ECB’nin yeniden finansman oranını sıra ayına kadar yüzde 2’ye yükseltmesinin ve BoE’nin faizi Şubat 2023’açınık kadar 3,25’açınık çıkarmasının beklendiği kaydedildi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: