Anasayfa / Genel / Kurban derilerinin değeri 500 milyon TL – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Kurban derilerinin değeri 500 milyon TL – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Türkiye’dahi bağcıklı hayvanların üçte birinin Kurban Bayramı’nda kesildiğini nâkil Türkiye Deri Sanayicileri Derneği (TDSD) Başkanı Burak Uyguner, “Bayram süreci dericilik sektörü için sayı önemli tek periyot. Hammadde ihtiyacımızı karşıladığımız tek devre.

Kurbanın gerçek kesilmesi ve yüzülmesi gerekiyor. Daha sonra tuzlama işleminin yapılıp hızlıca tabakhanelere sevkinin yapılması lazım” dedi.

Kurban derilerinin en kısa sürede tuzlanıp rezerve edebilecek kuruluşa ulaştırılması gerektiğini tamlayan Uyguner, “Bunu yapmadığımız zaman hammaddeye zarar veririz. Naylon torbaya deriyi koyup 3 gün beklettikten sonra sevkini yapmak ürünü perişan fiyat, kullanılmaz hale getirir” niteleyerek konuştu.

Kurban Bayram’ında yaklaşık 1 milyon sığır hayvan kesileceğini öngördüklerini müfit Uyguner, şunları söyledi:

“Kurban Bayramı’nda kesilen hayvan derilerinin yaklaşık ham madde değeri 500 milyon TL civarında. Bunlar işlendikten sonra katma değeri 5 milyar TL’ye kadar çıkıyor.

Kurban derilerinin değerinden bahseden Uyguner, “Ortalama 500 kiloluk tek sığır hayvandan tuzlandıktan sonra 40 kilo toplantı menfaat. Bunun bile piyasa karşılığı şu zihin 650-700 TL civarıdır. Tabii yerde sene piyasada nasıl tek fiyatlanma olacak onu henüz bilmiyoruz” değerlendirmesini yaptı.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: