Anasayfa / Genel / Kripto Borsasına Helal Coin Geliyor : OneGram Coin

Kripto Borsasına Helal Coin Geliyor : OneGram Coin

Kripto Borsasına Helal Coin Geliyor : OneGram Coin

Geçtiğimiz günlerde ülkemizden ve başta Arap Yarımadası’ndaki güçlü ülkeler olmak üzere, Bitcoin’in helal mi haram mı olduğu tartışılıyordu. Hatta ülkemizde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada Bitcoin alım ve satımının haram olduğu açıklanmıştı. Bununla beraber Bitcoin ticareti yaptığı öne sürülen 2 imam da görevlerinden uzaklaştırılmıştı.

Bu tartışmalara Arap yarımadasındaki diğer Müslüman ülkeler de eklendi. Başlarını Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin çektiği varlıklı Müslüman ülkeler, ülkelerinde vatandaşlarına Bitcoin alım satımını yasakladı.

Fakat bu durum, söz konusu  ülkelerin çağımızın devrim niteliğindeki buluşundan yoksun kalması demekti. Her ne kadar bu devrimi Batı ülkelerine göre geriden takip etseler de Kripto piyasasına girmeye karar verdiler.

Bu kripto paralar içerisinden en günceli ise OneGram. OneGram, Dubai merkezli olarak geliştirilen ve değeri altına endeksli olarak artan yada azalan şeriata uygun yeni bir kripto paradır. Değerin dolara endekslenmesindeki en büyük amaç ise birçok kripto parada olanın aksine bu coinin spekülasyonlardan uzak olması.

OneGram’ın kurucularından olan İbrahim Muhammed, şeriatın kurallarının ve düzenlerinin blok zincirini uygun olduğunu bu projeyle tüm Dünya’ya göstermek istediklerini söyledi. Şeriat sertifikasını da aldıklarını söyleyen Muhammed, 2018 yılı içerisinde OneGram’ın ülke dışarısına çıkabileceğini söyledi. OneGram’ın ilk adresi ise Tayland olarak değerlendiriliyor.

Peki Kripto Paralar Caiz Mi?

Bu konu özellikle ülkemizde büyük tartışma konusu olmuş durumda. Önce Diyanet İşleri Başkanlığı, daha sonra ise birçok İslam aliminin sözleri üzerine Bitcoin için genel yargı haram olduğu yönünde. Fakat Bitcoin ile ticaret yapılması, birçok kişinin ticarette Bitcoin’i kabul etmesi ve ödeme aracı olarak kullanıması sebepleriyle caiz olduğunu söyleyenler de var. Şuan için bu tartışmalar devam ede dursun. Biz piyasayı takip etmeye devam edelim.


İlginizi Çekebilir

‘COVID’in bizimle işi bitmedi’: Peki neden bu kadar çok insan zar atmaya başladı?

Santa Clara Üniversitesi’nde yumuşak huylu davranışsal ekonomist olan Hersh Shefrin, halka açık yerlere çıktığında hâlâ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: