Anasayfa / Genel / Koronavirüs tedavisinde sentetik antikor umudu!

Koronavirüs tedavisinde sentetik antikor umudu!

Koronavirüs son iki yılda tüm dünyayı derinden etkiledi. Yetersiz aşılama oranlarına karşın denetim altına alınmaya başlayan hastalık, yeni bir tedavi ile karşı karşıya. Aslında uzun müddettir denemesi yapılan nanobodi tedavisi koronavirüs tarafında olmasa da değerli bir ivme kazandı.

Birinci olarak koronavirüs tedavisi için Mayıs 2021’de başlayan nanobodi tedavisi, Ağustos ayında birinci başarılı sonuçları vermeye başladı. Şimdi geliştirilme etabında olan tedaviye umut veren araştırma ise Ebola virüsünden geldi.

Nanobodi tedavisi koronavirüs tedavisi için umut mu?

Koronavirüs tedavisi için Pfizer’in geliştirdiği ilaç kısa bir müddet sonra kullanılmaya başlayacak. Mayıs ayında araştırmaya başlanılan nanobodi tedavisi ise hastalığın tam manasıyla sentetik antikorlarla engellenmesini amaçlıyor. Buna nazaran bu sentetik antikor tedavisi, koronovirüs varyantları daha da artsa bile tüm varyantlara karşı koyma imkanına sahip.

Koronavirüs tedavisi için geliştirilen bu yeni teknolojiyi araştırmacılar Ebola virüsünün tüm çeşitlerini keşfetmek için kullandı. Buna nazaran beş ebola virüsü için nanobodiler oluşturan grup, bu geliştirdikleri antikorlar sayesinde şimdiye kadar keşfedilmemiş altın cins bir ebola virüsü ile karşılaştı.

Bu nanobodi sentetik antikorlarının epeyce âlâ çalıştığının da ispatı. Afrika’da 1976-2007 ortasında ölümlere neden olan ve bir türlü tedavisi bulunamayan hastalık için tahminen de en kıymetli noktalardan biri virüsün tüm varyantlarının tespit edilmesi. Nanobodi tedavisinin Ebola virüsü için de kıymetli bir evre olacağı düşünülüyor.

Araştırmacılar bu nanobodi antikorlarını Lama üzerinde sentezledi. Aslında Lamalar daha evvel de koronavirüs tedavisinde karşımıza çıktı. Buna nazaran birinci vakitlerde koronavirüs salgınına karşı Lama tükürüğü bazlı özel karışımlar birtakım ülkeler kullandı. Burada Lama tükürüğünün insan bedenine ziyan vermeyecek yapıda enzimler üretmesinin de hissesi büyük.


İlginizi Çekebilir

GameStop hisseleri gelir kaybının ardından düşüşe geçti ve Ryan Cohen özsermaye yatırımlarına odaklandı

GameStop Corp.’un hisseleri, video oyunu perakendecisinin beklenenden daha iyi bir sonuç elde etmesine rağmen üçüncü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: