Anasayfa / Genel / Konutta fiyat artış hızı geriliyor

Konutta fiyat artış hızı geriliyor

Konut fiyatları son tek yılda hızlı yükseldi.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi raporuna göre, Türkiye geneli satılık konut metrekare fiyatı ağustosta yıllık yüzde 198,7 artım gösterdi. Ancak artım hızı son haftalarda aylık hoş yavaşladı.

Temmuzda aylık 8,6 puan yükselen fiyat artım oranı, ağustosta 1,9 ile sınırlı kalarak fiyat yükselişinin hız kestiğine işaret etti.

İstanbul’bile ise yıllık fiyat artım oranı ağustosta geçen aya kıyasla 2,1 puan azaldı. Kentte 5 yılın en yavaş fiyat artışı gerçekleşti.

SATILIK KONUT ARZI YÜKSELDİ

Fiyatların düşmesindeki en yetişkin etken sunma-talep dengesi. Satılık konut arzı ağustosta temmuz ayına kıyasla ülke genelinde yüzde 9,7 artarak 756 1000 adete yükseldi.

İstanbul’bile yerde oran yüzde 9,2 ile 206 1000 adete artık. Yeni projelerle arzın artacak olmasının önümüzdeki dönemlerde dahi fiyatlara yansıması bekleniyor.

Uzmanlar konut arzındaki yükselişe karşın, talebin kredi düzenlemeleri sonrasında düştüğüne uyanıklık çekiyor.

VİDEO: İSTANBUL’DA 450 KONUT BU ARAZİYE YAPILACAK

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Generated by Feedzy
%d blogcu bunu beğendi: