Anasayfa / Genel / “Konut kredisi kısıtlamaları acilen kaldırılmalı” – Son Dakika Ekonomi Haberleri

“Konut kredisi kısıtlamaları acilen kaldırılmalı” – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, ekim ayına ilişkin TÜİK Konut Satış İstatistiklerine üzerine yazılı tek kıymetlendirme paylaştı.

Elmas, geçen ağrı, 2021’in tıpkısı dönemine göre konut satışlarının yüzde 25,3 azalışla 102 1000 660 tane olarak gerçekleştiğini anımsattı.

Konut satışlarının son 4 aydır düştüğünü ve yerde düşüşte kredi tahsisindeki sıkıntıların etkili olduğunu müfit Elmas, şu açıklamalarda bulundu:

“Temmuzdan itibaren konut kredi kısıtlaması ve ağustos ayından festekiz fiilen konut kredisinin ötede kısıtlanması ile ipotekli satışlar tarihin az rakamlarına erişti. Konut fiyatlarının yükselişini önlemeye dönmüş kırılan kararlar, konut üretimini dahi olumsuz etkilemektedir. 2022 yılı hem ipotekli satışlarda hem dahi üreticiden zaman el satışlarda rekor seviyede az tek yıl olarak kapanmaya namzet görünmektedir.

“KREDİ KISITLAMALARI KONUT ÜRETİMİNİ ZORLAŞTIRIYOR”

Türkiye’dahi konut üretimini zorlaştıran kredi kısıtlamaları üreticiden zaman el satışlar için çabucacık kaldırılmalı ve 15 yıl vadeli az maliyetli konut kredisi uygulaması kamu bankalarımız ve kamu katılım bankalarımız tarafından etkin hale getirilmelidir.”

Altan Elmas, konut üretiminde ipotekli satışların üreticilerin nakit akışını aracısız etkilediğini, bunun kısılmasının üretimi yavaşlattığını belirterek, yavaşlayan üretimin konutta sunma sorununu henüz bile tamik riskini yanında getirdiğini ve fiyatlarının henüz bile yükselmesine zemin hazırladığını bildirdi.

“KALICI BİR KONUT EDİNDİRME MODELİNE İHTİYAÇ VAR”

Gençlerin, orta gelir grubunun, benzinli sabit gelirlilerin konuta erişimini sağlayacak kalıcı tek “konut edindirme modeline” ihtiyacı olduğunu vurgulayan Elmas, şu ağırlıklı bulundu:

“Kamu bankalarımız topladıkları mevduatın yaklaşık yüzde 7’sini konut kredisi olarak kullandırırken özel bankalarımız sadece yüzde 2’sini kullandırmaktadır. Ülkemizin ihtiyacı olan yıllık 800 1000 konut üretebilmesi ve gençlerimizin konut alımına erişebilmesi için toplanan mevduatın en rengi yüzde 9’unun erişilebilir konut kredisi olarak kullandırılması gerekmektedir. Bu, ülke ve sektör büyümesinin, istihdam ve ihtiyacı karşılayacak konut üretiminin sürdürülebilir makul seviyelerde sürme edebilmesi için sayı önemli tek faktördür. 8,5 trilyon liralık mevduatın içinde konut kredi stoku sadece 350 milyar TL olup, yüzde 4 mertebesindedir. Mevcut hâl sürme ettiği takdirde konut satışları ve üretimi düşmeye sürme edecektir.”


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: