Anasayfa / Genel / Kitaplara zam yolda – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Kitaplara zam yolda – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Kağıt, tazyik, kırtasiye ve telif maliyetlerinin artmasından kaynaklı kitaplara yeni zammın kapıda olduğu söyleniyor. 

Yayıncıların seneye kötü koşullarda başladığını ve sayı uzun süredir dahi krizle mücadele ettiklerini söyleyen Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Koordinatörü Cemran Öder’açınık göre; var olan şartlar karşısında zamlar kaçınılmaz. 

Yükselen özyazı kurları ve enflasyon nedeniyle pek sayı üründe fiyatlar arttı. Farklı gider kalemleri olan yayıncılarda bile hâl farklı olumsuzlama.

400 sayfalık tek kitaptan 2 1000 200 tane basmanın maliyeti 11 ağrı önce 9 1000 500 lira civarındayken, yerde rakam hâlihazırda 26 1000 liraya kadar yükseldi.

Öder, ”Tüm materyalizm 2020’nin esasen festekiz kağıt krizi var. Türkiye’deki yayıncılar özyazı kurlarıyla mücadele ediyor. Tek başına kağıtta yüzde 120 maliyet söz konusu. Baskı, tutkal, kağıt girdisi dahi olunca yüzde 240’ların üzerinde artım var” açıklamasında bulundu. 

Yayınevlerini sadece kalan maliyetler olumsuzlama sakıt kitap satışları bile olumsuz etkiliyor. Öder, ”Nisandan yerde yana kitap satışlarında yüzde 30-40’lara yakın düşüş var” dedi ve kitap üretiminde dahi düşüşün olduğuna uyanıklık çekti. 

Yayınevleri, mevcut sorunların çözülmesi için bazen talepte bulunuyor. 

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: