Anasayfa / Genel / Kırmızı ete zam var mı? Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Yardımcı’dan açıklama

Kırmızı ete zam var mı? Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Yardımcı’dan açıklama

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, et ve süt ürünlerine yüzde 35’açınık yakın zam geleceği iddialarını yanıtladı.

Yardımcı, açıklamaların spekülatörlük olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Yakın zamanda kırmızı ete tek zam görünmüyor. Geçen seneki etin kilosu ile şu anda sattığımızın etin arasında yüzde 30 zam oranı var. Her gıda maddesine 3-4 katı zam gelirken, baktığımız zaman şu zihin en ucuzu ettir. Pandemiden festekiz ete yüzde 30 zam geldi.

Bu sayı yetişkin tek zam olumsuzlama zira yeme yüzde 300 zam gelmiş. Üretici kar mı ediyor hayır. Verilen dayanak yetişkin yetiştiricilere olumsuzlama, 3-5- 10 hayvanı olana bile dayanak verilmelidir. 50-100 hayvanı olan bile zaten para var. Girdilerimiz düşerse vatandaşımız henüz ucuza et yiyebilir.

Geçen sene 120-130 TL kıyma satıyorduk yerde sene ise 150-160 TL arasında satıyoruz. Kuşbaşıyı bile 10 TL fazlaya veriyoruz. Kuzu hayvanların 130 TL, kuzu kol 120 TL, kıyma 150-160 TL. 30 TL’lik tek artım olmuş.”

“YEMDE, SÜTTE DESTEK GEREKİYOR”

Geçen sene 110 TL olan tek pamuk yemin, zaman 350-400 TL’ye dayandığını hatırlatan Yardımcı,” Biz besiciliğimizi kurtarmak istiyorsak, üreticilerimize dayanak olmamız gerekir. Yemde, sütte, başka konularda dayanak verirsek Türkiye’dahi hayvancılık bitmez. Spekülatörlüğe gerek yok. Türkiye’dahi güzel tek hayvancılık vardır ama dayanak lazım. Süt zaman 10 TL beraberce olsa ucuz” niteleyerek konuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: