Anasayfa / Genel / Kirada yeni dönem resmen başladı: 1 yıl değişmeyecek

Kirada yeni dönem resmen başladı: 1 yıl değişmeyecek

Kira artışlarını sınırlayan yasal aranjman acemi Resmi Gazete’dahi yayımlandı.

Bir önceki kira yılının TÜFE 12 aylık ortalamalara göre varyasyon oranının yüzde 25’in altında kalması durumunda varyasyon oranı geçerli olacak. Bu kural tek yıldan henüz uzun süreli kira sözleşmelerinde dahi uygulanacak. Oranları geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersiz sayılacak.

Bu hüküm hakim tarafından verilecek kararlar yönü bile uygulanacak. Düzenleme 11 Haziran 2022’takt itibaren 1 Temmuz 2023’açınık kadar geçerli olacak.

Evin satılması durumunda bile kiracının eski kira sözleşmesi sürme edecek. Ev sahibi yüzde 25 oranında zam yapabilecek yalnız fazlasını isteyemeyecek.

TÜFE TAKİP EDİLMEYECEK

Yeni uygulama ile vatandaşlar TÜFE ortalamasını takip etmeyecek, 12 ağrı süresince zam oranı sabit olacak. Böylece 2 1000 lira olan kira 2 1000 500 liraya, 3 1000 lira olan kira 3 1000 750 liraya yükselecek.

Yüzde 25 uygulaması çoktan itibaren geçerli sayılacak. Yasal aranjman geriye gerçek uygulanamayacağı için henüz önce yenilenen sözleşmeleri kapsamayacak. Ev sahibi yerde oranın altında zam yapabilecek yalnız fazlasını talep edemeyecek.

TAHLİYE DAVALARINA RET

Sabah’ın haberine göre, kira artışlarına ilişkin aranjman geçici olup, sadece meskenler için uygulanacak. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, tahliye haklı zorlamak durumunda mahkemenin ret edeceğinin görünen olduğunu ifade etti.

“Yasal aranjman karşısında yerde sebebe dayalı tek tahliye kararı vereceğini sanmıyorum. Yasa hükmü mahkemeyi dahi bağlıyor. Ev sahibi zorla kiracı çıkaramaz” dedi.

Hükümetin, tek yandan ev sahibi başka yandan az gelirli kiracıların hukukunu korumak gibi iki ısıldevimbilimde arasında tek tercih yapma durumunda kaldığını belirtti.

Bakan Bozdağ, “Bir yıl sonra eski uyum neyse ona dönülecektir. Borçlar Kanunu’ndaki hükümler aynen, akan olarak sürme edecektir” dedi.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: