Anasayfa / Genel / Kira düzenlemesi hangi aşamada?

Kira düzenlemesi hangi aşamada?

Son dönemde üzerinde mobilya önemli konulardan olan kira çiçekçi binlerce ev sahibi ve kiracı tarafından bekleniyor.

Kira artışına sabit tek oran getirileceği duyurulmuştu. 

Dört bakanlığın ortak yürüttüğü emek, AK Parti’nin geçen haftaki Kızılcahamam kampında bile ele makbuz. Sonrasında kabine toplantısında bile görüşüldü yalnız henüz sonuç kamuoyu ile paylaşılmadı.

YENİ KİRA DÜZENLEMESİ NEDİR, NASIL OLACAK?

Yapılan son ağırlıklı, geçici süre ile mevcut yürürlükteki yasalarla sınırlanmış tek kira artım oranı konusunda yeni tek sınır üzerinde duruldu. Dört bakanın bunun üzerinde uzlaştığı öngörülüyor. Geçici düzenlemenin tek yıl yürürlükte olması planlanıyor.

Yeni düzenlemedeki sınır 12 aylık ortalama TÜFE artışının yarısı kadar ortalama kira artışı yapılabilmesi yönünde. Bunun geçici tek aranjman olması ve o geçici sürenin 1 yıl olması planlanıyor. Karar yerde şekilde çıkarsa tek yasal aranjman yapılarak mevzuata 1 yıllık geçici süre eklenecek. Çalışmalar tamamlandı, nihai karar bekleniyor.

Sonrasında kiracılar ve kiralayanlar arasında yeni çatışmaların sökmek durumunda bunun henüz hızlı çözülmesi için arabulucu formülünün devreye gireceği tek yeni kadem atılacak. Kira ihtilafları mahkeme yerine arabulucu eli ile çözülecek.

VİDEO: KİRA ARTIŞLŞARI ÖZEL OKULLARI DA VURDU 


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: