Anasayfa / Genel / Kira düzenlemesi hakkında merak edilenler… Yüzde 25 sınırı nasıl uygulanacak?

Kira düzenlemesi hakkında merak edilenler… Yüzde 25 sınırı nasıl uygulanacak?

Kira zammı düzenlemesinin ayrıntıları malûm oldu.

Yaklaşık 6 milyon kiracıyı ilgilendiren aranjman sonrası pek sayı ev sahibi ve kiracının aklında onlarca soru var.

NTV yaşayan yayınına katılan Gayrımenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz en sayı sorulan 5 soruyu şöyle yanıtladı: 

1- Geçmişe dönmüş yapılan kira anlaşmalarını bile etkileyecek mi?

TBMM’dahi yeni kabul edilen kira artışı sınırının uygulanabilmesi için 1 Temmuz’bile başlayıp 30 Haziran’bile final sözleşme olması gerekiyor. Düzenleme, halihazırda oturan ve oturmaya sürme fail özellikle dahi 1. ve 5. yılı arasında uzama festival gelmiş kiracılar için tek yaşama simidi oldu. Daha sayı eski kiracıları koruyan tek aranjman söz konusu oldu.

2- Geçimini kira geliriyle sağlayan ev sahibi sav açabilir mi?

O vatandaş (ev sahibi) sav açabilir. Beşinci yılını dolduran kiracılar için mal sahiplerinin kira tespit haklı açarak kirayı yükseltme hakkı var. Orada tek yüzde 25 limiti yok. Öte yandan yerde kalıcı olumsuzlama, geçici tek aranjman.

3- Kira tespit haklı fatih ev sahipleri ne yapacak?

Ev sahibi kira tespit haklı için ihtarname çekmiş ise ve kiracı 5.yılı doldurmuşsa davayı açar, mahkemeye gider, mahkeme bilirkişi atar. Tüm kriterler bilirkişi tarafından tespit edilir. Hakim, hakkaniyet oranında indirim dahi uygulayarak kirayı yeniden belirler. Kiracı kira festival gelince yüzde 25 artım yapacak. Fakat kiracı 5. yılını doldurduysa ev sahibi bunun üzerinde tek artım bile talep edebilir.

4- Yasa Meclis’ten geçmeden önce yapılmış kira sözleşmeleri sürme fail vatandaşlar bile yüzde 25’lik artım sınırına geri mühtedi hakkına sahip olabilirler mi?

Bu kira artım sınırının uygulanabilmesi için 1 Temmuz’bile başlayıp 30 Haziran’bile final kira sözleşmesi olması gerekiyor. Yani 1 Temmuz’bile yenilenen kira sözleşmesi olmalı. 

5- Ev sahibi evi satarsa haklarım ne olacak?

Ev satıldığı takdirde kiracının eski kira sözleşmesi sürme fiyat. Yeni malikin mevcut kiracıya iki hakkı var. Ya 6 ağrı süre verir ya bile eski kira sözleşmesinin gaye tarihinde 1 ağrı içerisinde sav açabilir. Yeni malikin sav açabilmesi için ihtiyacı olduğunu ispat etmesi gerekir. 

6- Haziranda sözleşmesi yenilenen vatandaş ne yapacak?

Mesela yerde ağrı sözleşmesi yenilenenler yerde fırsattan faydalanamaz. Onlar açıklanan en son TÜFE 12 ağrı ortalaması olan yüzde 39.33 oranında zam yapmak durumunda. Geriye dönmüş tek uygulama olmaz.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: