Anasayfa / Genel / Kavcıoğlu: Bankacılık sektöründe aktif kalitesi en iyi seviyede – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Kavcıoğlu: Bankacılık sektöründe aktif kalitesi en iyi seviyede – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın ikinci Finansal Raporu’nu yayımladı.

Raporun önsözünde TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamalarına yer verildi.

Kavcıoğlu, güçlenen hanehalkı ve reel sektör bilançolarının bile desteği
sayesinde, bankacılık başdu olmak üzere finansal kesimin etkin kalitesi dahi tarihsel olarak en iyi seviyede olduğunu kaydetti.

Kavcıoğlu, son dönemde kırılan tedbirlerin firma ve hanehalkı bilanço dengelerini güçlendirirken, TL cinsinden varlık ve fonlama talebini artırdığını ifade etti.

Merkez Bankası başkanı, “Mevduat dağılımında TL güçlenirken, finansal sistemin yurt dışı fonlamaya bağımlılığı azalıyor” açıklaması yaptı.

KREDİ KULLANDIRIMI 12 KAT ARTTI

Rapora göre, uygulanan makroihtiyati politikalar neticesinde KOBİ, ihracat ve yatırım kredilerinin Ocak-Eylül dönemindeki net kullandırımı önceki yıla kıyasla 65 milyar TL’takt 878 milyar TL’ye gelerek 12 kat artım gösterdi.

Reel sektörün finansal varlıkları, yükümlülüklerine kıyasla güçlü artışını sürdürürken; likidite, kârlılık ve pancar ödeme göstergelerindeki olumlu görünüm korunuyor.

Reel sektörün net özyazı açık pozisyonu 2022 yılında 32.7 milyar abd azalarak son 12 yıldaki en az seviye olan 89,1 milyar dolara geriledi.

Hanehalkı ve reel sektörün finansal metanet göstergelerindeki iyileşme sürme etmekte ve emsal ülkelere göre olumlu yönde ayrışıyor.

HANEHALKININ YABANCI PARA TERCİHİ AZALIYOR

Hanehalkı TL mevduatı ve TL cinsinden finansal varlıkları apaçık düzeyde artarken, hanehalkının yabancı para mevduat tercihi azalıyor.

Güçlenen hanehalkı ve reel sektör bilançoları sayesinde, bankalar başdu olmak üzere finansal kesimin etkin kalitesi iyileşmeye sürme ederek sektörün TGA oranı yüzde 2,2 ile tarihsel olarak en az seviyesine ulaştı.

Bankaların hariç borçları azalırken, güçlü yabancı para likidite tamponları ile bankaların likidite şoklarına karşı sağlam yapısı korunuyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

GameStop hisseleri gelir kaybının ardından düşüşe geçti ve Ryan Cohen özsermaye yatırımlarına odaklandı

GameStop Corp.’un hisseleri, video oyunu perakendecisinin beklenenden daha iyi bir sonuç elde etmesine rağmen üçüncü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: