Anasayfa / Genel / Kartla 6 ayda 1,4 trilyon lira harcandı

Kartla 6 ayda 1,4 trilyon lira harcandı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 2022’nin ilk yarısına ilişkin verileri açıkladı.

Buna göre, haziran sonu itibarıyla Türkiye’dahi 91,1 milyon tane kredi kartı, 157,8 milyon tane kredi kartı ve 63,9 milyon tane ön ödemeli kart kullanılıyor.

Yılın ilk yarısında kredi kartları, kredi kartları ve ön ödemeli kartlar ile yapılan toplam ödeme tutarı 2021’in tıpkısı dönemine göre yüzde 103 artarak 1,44 trilyon TL oldu.

EN HIZLI HAVA YOLU VE KONAKLAMA BÜYÜDÜ

Kartlı ödemelerde, 2022 yılının ilk 6 ayında geçen yılın tıpkısı dönemine göre en fazla nema yüzde 298 artım ve 55,7 milyar TL’lik ödemeyle hava yolları sektöründe gerçekleşti. Hava yollarını, sırasıyla konaklama, yemek, renksiz istasyonları ve kuyumculuk sektörleri takip etti.

İnternetten kartlı ödeme tutarı geçen yılın 2 katına çıkarak 402 milyar TL oldu. İnternetten kartlı ödemelerde, 2021’in ilk 6 ayına göre yüzde 113 nema gerçekleşti. İnternetten kartlı ödemelerin toplam kartlı ödemeler içindeki payı bile artarak yüzde 25,8 oldu.

HER 3 ÖDEMEDEN 2’Sİ TEMASSIZ

Mağaza içinde yapılan her 3 kartlı ödemeden 2’sinde temassız ödeme tercih ediliyor. Temassız ödemeler geçen yılın tıpkısı dönemine göre 2 katına çıkarak 2,86 milyara ulaştı. Mağaza içi ödemelerde temassız ödemelerin payı ise yüzde 63’açınık yükseldi.

Yılın ilk yarısında Türkiye’dahi yabancı kartlarla yapılan ödemeler geçen yılın 3 katına ulaşarak 153 milyar TL oldu. İşlem başına yapılan kartlı ödeme tutarı ise 1,752 TL’ye yükseldi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: