Anasayfa / Genel / Kardeşimin mirasımı miras almasını istiyorum. Üç kardeşim daha var. Bir avukata ihtiyacım var mı? Ne yanlış gidebilir?

Kardeşimin mirasımı miras almasını istiyorum. Üç kardeşim daha var. Bir avukata ihtiyacım var mı? Ne yanlış gidebilir?

Sevgili Quentin,

60’lı yaşlarımdayım; çocuğu olmayan ama geniş ve geniş bir aileye sahip bir dul kadınım. Kendi evim ve arabam var. Birkaç yatırım hesabım, tasarruf hesabım ve emekli maaşım var. Kardeşlerimden birini tüm mal varlığım için lehdar olarak listeledim.

Ben öldükten sonra kardeşimin mirasıma yerleşmesini kolaylaştırmak için ne yapabilirim? Dört kardeşim var ve aralarında herhangi bir sorun ya da kavga olmayacağını kesin olarak biliyorum.

Bu tür şeylerle ilgili tüm Paracı mektuplarınızı okuduktan sonra kafam daha da karıştı. Gerçekten bir emanet ve emlak avukatına ihtiyacım var mı? Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Abla

İlgili: Öldükten sonra kredi kartı borcuna ne olur? Annemin IRA’sı kişisel kredilerini ödemek için kullanılacak mı?

“Neyin ters gidebileceğini varsayalım, ters gidecek. Bir şeylerin ters gitmesini bekleyip daha sonra ortalığı temizlemek zorunda kalmaktansa, şimdi bir yasal temsilci tutmak her zaman daha iyidir.”

MarketWatch illüstrasyonu

Sevgili ablam,

Yanlış gidebilecek şeyin ters gideceğini varsayalım.

Bir şeylerin ters gitmesini bekleyip daha sonra ortalığı temizlemek zorunda kalmaktansa, şimdi bir yasal temsilci tutmak her zaman daha iyidir. Size 1.000 $ veya daha fazlaya mal olabilir, ancak hukuki bir anlaşmazlık olması durumunda içinizin rahat olmasını sağlayabilir ve ailenizin avukatlık ücretlerinden binlerce dolar tasarruf etmesini sağlayabilir. Örneğin, avukatlar bazen mirasınızdan miras kalmasını istemediğiniz kişilerin isimlerini vermenizi tavsiye eder, böylece onların unutulmadığı açıktır ve/veya onlara aynı sebepten dolayı küçük bir hediye bırakılır.

Evinizi, emeklilik hesaplarınızı, birikimlerinizi ve diğer varlıklarınızı bir kardeşinize bırakmanın, siz gittikten sonra bir fiyaskoyla sonuçlanmayacağına dair iyimserliğinizi takdir ediyorum; yani kardeşlerinizi önceden kaybettiğinizi varsayıyorum. Aileni benden daha iyi tanıyorsun ama para bir ilişkinin dinamiğini değiştirebilir. Miraslar eski aile rekabetlerini yeniden alevlendirebilir, hatta yenilerini yaratabilir. Büyük, hatta küçük bir mülkünüz varsa, avukattan tasarruf etmenin bir anlamı yok.

İradenizin sorgulanmamasını sağlamanın en iyi yolu, onu doğru şekilde yapmaktır. Geçenlerde bir vakıf ve emlak avukatıyla konuştum ve bana multimilyon dolarlık servete sahip bir müşterisi olduğunu söyledi. Müvekkili her şeyi kitabına uygun olarak yapmış ve daha dikkatli olmak adına vasiyetini kendisine gönderildiği zarfın içinde saklamıştı. Vasiyeti kiralık bir kasaya koymayı planlamıştı ama bir şeyi yapmayı unuttu: imzalamak.

Çok fazla şey ters gidebilir. Eğer maddi gücünüz yetiyorsa ucuza vasiyet yazmaya veya internetten şablon indirmeye değmez. Ve hayattayken olacaklar için hazırlık yapmayı unutmayın. Şüphesiz bu daha da önemlidir. Hayatınızda, aciz kalmanız durumunda mali kararlar alması için vekaletname sahibi birini atayın ve aynısını tıbbi vekaletname için de yapın, böylece o kişi önceden belirlediğiniz sağlık kararlarını verebilsin.

Bir vasiyetnameye itiraz etmenin pek çok nedeni vardır, ancak görevi kötüye kullanmayı kanıtlama veya sadece vasiyetnameyi geçersiz kılan bariz bir hatayı belirtme sorumluluğu üçüncü tarafa aittir. Örneğin, vasiyetname hazırlayan veya vekaletname imzalayan bir kişinin “vasiyet ehliyetine” sahip olması ve baskı, kısıtlama, sahtekarlık veya aşırı etkiye maruz kalmaması veya bunlara maruz kalmaması gerekir. Kimseye bir meydan okumaya girişmesi için bir nedenin parıltısını vermemek en iyisidir.

Bu kadar çok şey ters gidebilecekken, hiçbir şeyi şansa bırakmayın.

Quentin Fottrell’den daha fazla içerik:

Yeni erkek arkadaşımın faturayı paylaşmamı istemesi doğru mu? ‘Yemeklerimin parasını benim ödememe alışmasını istemiyorum.’

Üvey kızım merhum babasının vasiyetini yerine getiriyor ve şu anda evimin tapusunda olduğuna inanıyor. Mümkün mü?

Rahmetli annemden bana 246.000 dolar miras kaldı ve 142.000 dolarını ipoteğimizi ödemek için kullandım. Boşanırsak bu parayı talep edebilir miyim?

Mali ve etik sorularınızı [email protected] adresinden The Moneyist’e e-posta ile gönderebilir ve Quentin Fottrell’i eski adıyla bilinen X platformundan takip edebilirsiniz. Twitter’da. Paracı, sorulara tek tek cevap verememekten üzüntü duyuyor.

Çıkış yapmak Moneyist’in özel Facebook’u hayatın en çetrefilli para sorunlarına yanıt aradığımız grup. Okuyucular bana her türlü ikilemle yazıyor. Sorularınızı gönderin veya en son Moneyist köşe yazılarına ağırlık verin.

Sorularınızı Moneyist’e e-postayla göndererek veya ikilemlerinizi Moneyist Facebook’ta yayınlayarak grubu kullanıyorsanız bunların MarketWatch’ta anonim olarak yayınlanmasını kabul edersiniz.

Hikayenizi MarketWatch yayıncısı Dow Jones & Co.’ya göndererek, hikayenizi veya onun versiyonlarını, üçüncü taraflar aracılığıyla da dahil olmak üzere tüm medya ve platformlarda kullanabileceğimizi anlıyor ve kabul ediyorsunuz.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.