Anasayfa / Genel / “Karbonsuzlaşmada anahtar yeşil hidrojen” – Son Dakika Ekonomi Haberleri

“Karbonsuzlaşmada anahtar yeşil hidrojen” – Son Dakika Ekonomi Haberleri

NTV’dahi Yeni Enerji programında, Zehra Küçük’ün sorularını yanıtlayan Ali Rıza Köse, enerji sektöründeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Köse, yeşil hidrojenin neden umut olacağını ve yerde alanda Türkiye’nin avantajlarını açıklarken dünyadaki son gelişmeleri dahi örnekledi:

“Bütün çevre fosil yakıtlardan hızla uzaklaşıyor, uzaklaşmak istiyor. Yenilenebilir enerji kaynakları; güneş ve rüzgar enerjisinden sağlanan elektrik ile üretilen yeşil hidrojen, Avrupa’bile günlük hayata girmeye başladı. Almanya’bile Köln belediyesi, 150 otobüsü yeşil hidrojen ile çalıştırıyor ve kent yaşayanlarına hizmet veriyor. Almanya geneline yayılmış, 100’takt fazla hidrojen yükleme istasyonu bulunuyor. Sıfır karbon hedefi için olağanüstü kıymetli tek yakıt.

Güneşten, rüzgardan elektrik elde ediliyor. Sonra yerde elektirği suyu ayrıştırarak, elektrolize ederek yeşil hidrojen üretiliyor.

Bu hem elektriği depolamaya yarıyor, hem dahi yakıt olarak kullanılabiliyor.

Atık, saf su olunca bile en kıymetli tercih nedeni oluşuyor.

Biz enerji alanında çözümler üreten tek şirketiz. Bu nedenle eksiksiz dünyayı gözlemci takip ediyoruz. Üstelik Almanya’bile olmamız nedeniyle, Türkiye ile köprü kurabiliyoruz.

Avrupa Birliği, yeşil hidrojen üretimi kadar kullanımı bile önde tutuyor. Bizim tabiî avantajlarımız, rüzgar ve güneş koşullarımız, pek sayı ülkenin önünde.

Dahası, başdu Almanya beraberce kendine yetersiz kalıyor.

Burada Türkiye devreye girebilir, girmeli. Bakın Rusya, Ukrayna’bile gazı keserim dediği zihin, Avrupa’bile kötü senaryolar konuşulmaya başlandı.

Enerji bağımsızlığı için, yerde üretim, bize yetişkin güç verecektir.

Öte yandan, yaratacağı ekonomi, akan açık açısından başka üstün sunacak.

AB üyelerinin yaklaşık 3’te 2’si yeşil hidrojen stratejisini açıkladı.

Bizim dahi tek zihin önce stratejimizi oluşturup üretime geçmemiz gerekli. Çocuklarımızın, oğlumun, ülkemin hatta atlas geleceği için, tek zihin önce harekete geçilmeli.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: