Anasayfa / Genel / Kara deliklerde fark edilen büyük keşif!

Kara deliklerde fark edilen büyük keşif!

Bilim insanları, geçtiğimiz yıl şimdiye kadar gözlemlenen en küçük kara deliklerden birini gözlemlemişti. Ayrıyeten Dünya’ya yalnızca 1500 ışık yılı uzaklıkta olan bir obje ve 12.000 ışık yılı uzaklıkta olan kara delik yahut yüksek kütleli bir nötron yıldızı olduğu düşünülen öbür bir obje keşfedildi.

Science News isimli bilim mecmuasında çıkan raporlara nazaran geçen yıl yapılan müşahede sonuçlarında birtakım yanlışlıklar olduğu fark edildi. Pekala bilim adamlarının bu alanda fark ettiği yeni keşifler neler? Haberin detaylarına daima birlikte göz atalım.

Kara deliklerin, çift yıldız sistemleri olduğu fark edildi!

Science News raporlarına nazaran bilim adamları, müşahedelerle ilgili bilgileri birleştirerek geçen sene keşfedilen Zürafa ve Tek boynuz isimli kara deliklerin aslında çift yıldız sistemi olduğunu fark ettiler. Datalarda dikkat çeken asıl husus ise yıldızların daha evvel görülmemiş bir evrimsel evrede gözlemlenmesi oldu.

temsili görsel

Çift yıldız sistemi, isminden da anlaşılacağı üzere birbirlerinin merkezi kütlelerinin yörüngesinde dönen iki yıldızdan oluşur. Yıldızlar ise ana kol, alt dev, kırmızı dev, helyum ana kol ve beyaz cüce evrelerinden geçer. Yıldız, son olarak da kütlesine nazaran kara delik ya da nötron yıldızına dönüşür.

temsili görsel

Çift yıldız sistemlerinde; alt dev evresindeki yıldızın yer çekimi nedeniyle kırmızı dev evresindeki yıldızdan birtakım gereçler emdiği fark edildi. Alt dev evresindeki yıldızın ise bu sayede daha süratli döndüğü gözlemlendi. Lakin yıldız sistemleri ortasındaki bu alaka birinci sefer gözlemlenen bir olay ortasında yer almıyor. Bilim insanları, geçtiğimiz yıl iki yıldız sisteminde gereç kaybeden ve Harika Dünya gezegenlerine dönüşen minik Neptün gezegenleri fark etti.

Siz okuyucularımız bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bilim dünyasında yaşanan bu değişiklikler ve keşifler ilgi cazip mi fikirlerinizi yorum kısmında ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: