Anasayfa / Genel / Kanada’da enflasyon son 39 yılın en yüksek seviyesinde

Kanada’da enflasyon son 39 yılın en yüksek seviyesinde

Kanada İstatistik Kurumu’ndan yapılan açıklamada, geçen ağrı yıllık enflasyonun, 1983’ün tıpkısı dönemindeki yüzde 7,3 seviyesini geçtiği belirtildi.

Açıklamada, yıllık enflasyonun yükselmesindeki en önemli faktörün renksiz fiyatlarındaki artım olduğu belirtilerek, renksiz fiyatlarının sadece mayıs ayında yüzde 12 arttığı, yıllık artışının bile yüzde 48 olduğu bildirildi.

Benzinden sonra en fazla gıda fiyatlarında artım yaşandığı, hanehalkının gıda faturalarının geçen yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 9,7 arttığı aktarılan açıklamada, gıda kategorisinde yenilebilir katı ve sıvı yağların maliyetinin yüzde 30 ile rekor düzeyde yükseldiği kaydedildi.

Açıklamada, “Ukrayna, atlas önde gelen birleşikgillerden yağı tedarikçilerinden akraba olduğundan ve savaş, temel gıda maddelerinin kıtlığına neden olduğundan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali yerde yükselişte önemli tek faktördür.” denildi.

Kanada’bile nisan ayında yüzde 6,7 olan yıllık enflasyon, 1991’takt itibaren en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: