Anasayfa / Genel / Jeff Bezos’un SpaceX ve NASA’ya açtığı dava sonuçlandı!

Jeff Bezos’un SpaceX ve NASA’ya açtığı dava sonuçlandı!

NASA, 1972 yılında Apollo 17 ile birlikte son beşerli ay misyonunu gerçekleştirdi. Ortadan neredeyse 50 yıl geçtikten sonra tekrar planlar yapılmaya başlandı. Daha sonra uzay aracını inşa edecek şirket için ihaleye çıkıldı. Blue Origin’in sahibi Jeff Bezos‘la, SpaceX ortasında geçen uğraştan sonra kazanan Elon Musk oldu.

İhalenin akabinde Blue Origin ve müteahhit firması Dynetics, protestolara başladı. Akabinde tek bir şirketin bu kadar büyük bir ihaleyi üstlenmesinin rekabete ters olduğu ve seçim sürecinin önyargılı olduğu gerekçesiyle NASA‘yı ABD Hükümeti Mali Sorumluluk Ofisi‘ne (GAO) şikayet etti.

SpaceX ve NASA’ya karşı açılan davanın kaybedeni Jeff Bezos oldu!

NASA, Artemis programıyla birlikte 2024 yılında aya gitmekte kararlı olduğunu muhakkak ediyor. Yaklaşık 3 milyar dolarlık ihalenin kazananı Elon Musk da uzay aracını yapmayı başına koymuş durumda. Açılan ihalede SpaceX dışında verilen tekliflerin hepsi neredeyse 2 katı fiyat istiyordu.

Tezlere nazaran Bezos, NASA Yöneticisi Bill Nelson‘a bir açık mektup yazarak bir kadro tekliflerde bulundu. Bunların içerisinde en çok konuşulanıysa, ihalede ortaya çıkan ve neredeyse yarı yarıya olan bu fiyat farkını, arazi geliştirme projelerinin 2 milyar dolarlık kısmını üstlenerek kapatmayı ve orta yol bulmayı teklif etmesi oldu.

Jeff Bezos, bu teklifi de reddedilince, Ağustos ayında mahkeme yoluna gitmeyi seçti. Mahkeme tutanağına nazaran Bezos, NASA‘nın HLS programı kapsamındaki teklifleri değerlendirmesi için “hukuka ters ve uygunsuz” dedi. Ortadan 6 ay geçtikten sonra ABD Federal Argümanlar Mahkemesi Yargıçlarından Richard Hertling, uygunsuz bir durum olmadığına karar verdi.

Alışılmış bu karar şu an için mühürlü durumda. Yani kesin olarak kimin kazandığı söylenmiyor. Lakin toplumsal medyada yaptığı muziplikler ile öne çıkan Elon Musk, CNBC muhabiri Michael Sheetz‘in Tweet‘inin altına 1995 tarihli Judge Dredd sinemasından bir fotoğraf paylaşarak durumu daha fazla saklayamadı.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Toplumsal medya üzerinde pek çok ABD vatandaşı Jeff Bezos’un mağlubiyet Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: