Anasayfa / Genel / Japonya ekonomisi üç çeyrekte ilk kez küçüldü

Japonya ekonomisi üç çeyrekte ilk kez küçüldü

TOKYO — Japonya ekonomisi, yerli tüketicilerin ve şirketlerin harcamalarının yavaşlaması nedeniyle Temmuz-Eylül döneminde son üç çeyrekte ilk kez küçüldü.

Japon ekonomisi eylül ayına kadar olan üç ayda önceki çeyreğe göre %0,5 daraldı. Bu, Nisan-Haziran çeyreğindeki %1,1’lik büyümeyle ve ekonomistlerin %0,1’lik daralma tahminleriyle karşılaştırılıyor.

Ekonomi yıllık bazda %2,1 küçüldü; bu da üçüncü çeyrekteki büyümenin bir yıl boyunca devam etmesi durumunda ne olacağını yansıtıyor. Sonuçlar, üçüncü çeyrekte hızlanma işaretleri gösteren ABD ve Çin’deki büyümeyle tezat oluşturdu.

Japonya’da özel tüketim önceki çeyreğe göre yatay seyretti. Fiyat artışları tüketicilerin harcama yapma konusunda tereddüt etmesine neden oldu ve seyahat ve yemek de dahil olmak üzere hizmet sektörlerinde pandemi sonrası toparlanmayı dengeledi.

Sermaye harcamaları küresel ekonomik görünüme ilişkin belirsizliklerin etkisiyle %0,6 düştü. Dış talep (veya ihracat eksi ithalat) Japonya’nın gayri safi yurt içi hasılasından yüzde 0,1 puan düşürdü.

Ekonomistler, Japon ekonomisinin Ekim-Aralık döneminde iç talepteki toparlanma ve iç turizmdeki canlanmanın desteğiyle büyüme patikasına dönmesini bekliyor.


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: