Anasayfa / Genel / James Webb, yolcuğunda emin adımlarla ilerliyor!

James Webb, yolcuğunda emin adımlarla ilerliyor!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nın (NASA) dev projesi James Webb Uzay Teleskobu, 25 Aralık günü seyahatine başlamıştı. İnsanoğlunun uzaya gönderdiği en büyük teleskop, 29 gün sürecek olan seyahatine başladı. Bu 29 günlük seyahatle ilgili her detay hesaplandı. Şu ana kadar problemsiz giden kritik seyahatin birinci adımları hakkında bilgiler gelmeye devam ediyor.

James Webb Uzay Teleskobu, Ay’ı geride bıraktı

Cumartesi günü Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Limanı’ndaki fırlatma üssünden Ariane 5 roketi ile fırlatılan teleskop seyahatine problemsiz devam ediyor. Bu seyahatte rastgele bir insan eli değmeyeceği için nanometrik hesaplamalarla ayarlanan seyahat ile ilgili birinci bilgiler gelmeye başladı. Aktarılan bilgilere nazaran Webb, yörüngesine oturabilmek için iticilerini ateşleyecek. Şu anda bu hareketlerden ikinci hareketini de tamamladı. Ayrıyeten aktarılan bilgiye nazaran şu anda ay uzaklığını de geride bırakmış durumda.

James Webb Uzay Teleskobu, 10 yıl boyunca 1 buçuk milyon kilometre ötedeki Langrange-2 (L2) noktasında çalışacak. L2 noktasına ulaşmak için 29 gün sürecek seyahatte üçüncü günü artık geride bıraktı. Fırlatıldıktan sonraki birinci 27 dakikada yörüngesine oturan teleskop seyahate devam edebilmesi için geçmesi gereken hareketlerin 3’ünden ikincisini geride bıraktı.

James Webb Uzay Teleskobu, 29 gün sürecek olan seyahatin akabinde L2 noktasına varacak. Burada 10 yıl çalışacak olan teleskop, açılarak çalışır konumunu alacak. Epey karmaşık ve çok ince ayarlı geçecek süreç yaklaşık olarak 5 ay sürecek. Her şey yolunda giderse teleskop, 6 ay sonra birinci datalarını aktarmaya başlayacak.

James Webb Uzay Teleskobu neler yapacak?

James Webb Uzay Teleskobu’nun fırlatılması, birçok bilim adamına nazaran kozmosunun tarifinin değiştiği gün olarak tanımlanıyor. Uzay hakkında bildiğimiz birçok bilginin kaynağı olan, 200 binden fazla galaksiyi keşfeden Hubble Teleskobu‘ndan 100 kat güçlü olan Webb, öbür manada vakitte seyahat yaparak 13,5 milyar yıl öncesini görebilecek. Böylelikle cihan hakkında birçok bilinmeyeni ortaya çıkaracak.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: