Anasayfa / Genel / James Webb uzay teleskobundan yeni haber: Birinci sinyal tespit edildi

James Webb uzay teleskobundan yeni haber: Birinci sinyal tespit edildi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Kozmosun keşfi için birçok ülke ile birlikte uzun yıllardır üzerinde çalıştığı James Webb uzay teleskobunu 25 Aralık 2021 günü yaklaşık 10 yıl boyunca misyon yapacağı 1 buçuk milyon kilometre ötedeki Langrange-2 (L2) noktasına hakikat fırlatılmıştı. Teleskop L2 noktasına ulaştı ve birinci sinyalini de tespit etti.

James Webb uzay teleskobundan birinci sinyal

Bu hafta NASA, James Webb uzay teleskobu için üç aylık hizalama sürecine başlarken, Webb grubunun Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam) tarafından tespit edilen, tüm teleskoptan geçen yıldız ışığının birinci fotonlarını gördüğüne dair heyecan verici bir haber yayınladı.

NASA, Ball Aerospace, Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü ve NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden bir mühendis ve bilim adamı grubunun hizalamayı denediğini ve çalışmaya hazır olduğunu söyledi. NASA’nın yayın raporları, Webb tarafından bu periyotta çekilen manzaraların, bu yaz daha sonra açıklayacağı kainatın yeni imajları üzere ‘güzel’ imajlar olmayacağını gösteriyor.

Webb’in kainatın bilinmeyen kısımlarını fotoğraflama seyahati, öncülü Hubble Uzay Teleskobu’ndan çok farklı olmayacak. NASA’ya nazaran, Hubble 1960’ların sonlarında tasarlandı ve 1990 yılının Nisan ayında fırlatıldı. Mayıs ayına kadar, aşağıda gösterilen birinci manzara biliniyordu.

Vakitle Hubble’ın imgeleri daha güzel hale geldi ve 1991 yılının Mart ayında, Geniş Alan/Gezegen Kamerası tarafından çekilen bu gerçek renkli fotoğraf da dahil olmak üzere Jüpiter’in birinci müşahedeleri yayınlandı.

Webb’in birinci foton algılamasının öğrenilmesi, güya 1990’da tekrar yaşanmış üzere bir his veriyor. Dünya, daima birlikte yeni bir keşif seyahatine çıkmak üzere ve hepimiz Webb’in vakit içinde giderek hoşlaşan manzaralarına şahit olacağız. Bundan on yıl sonra, Webb’in geri gönderdiği birinci, grenli manzaraları ve ortaya çıkaracağı kesin olan şaşırtıcı yeni özellikleri görmeyi merakla bekliyoruz.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.