Anasayfa / Genel / James Webb Uzay Teleskobu’ndan göz kamaştıran birinci fotoğraf!

James Webb Uzay Teleskobu’ndan göz kamaştıran birinci fotoğraf!

NASA, James Webb Uzay Teleskobu’nun aynalarını fırlatılmasından neredeyse üç ay sonra başarılı bir halde hizaladığını duyurdu. NASA’nın yeni teleskobu, hizalama sonrasında uzaktaki yıldızlara baktı ve göz kamaştıran bir fotoğraf kaydetti.

James Webb Uzay Teleskobu’ndan geçtiğimiz gün gelen manzara, Dünya’dan 1,6 milyon kilometre uzaktaki 18 altıgen aynanın birlikte çalıştığını ortaya koydu. NASA’daki yetkililer, bu manzaranın test çekimi olduğunu, fakat beklenenden daha güzel bir performans sergilediğini söyledi.

James Webb Uzay Teleskobu’nun çektiği yıldız fotoğrafı

James Webb Uzay Teleskobu, 18 altın kaplama altıgen aynanın yardımıyla uzayın derinliklerini inceliyor. Lakin tüm bu aynaların, tek bir ayna üzere hareket edebilmesi için inanılmaz bir hassasiyetle -nanometrelik ayarlamalar- hizalanması gerekiyor.

Gözlemevi Şubat ayında birinci imajlarını paylaştığında, aynalar şimdi hizalanmamıştı ve imgeler bulanıktı. NASA’dan servis edilen yeni test çekimi ise hizalama süreci bitmemiş olsa da, 1,6 milyon kilometre uzaklıktaki bir yıldız için göz kamaştırıcı derecede hoş.

James Webb Uzay Teleskobu tarafından kaydedilen fotoğraf, 2MASS J17554042+6551277 isimli parlak yıldızı gösteriyor. NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında teleskoptan sorumlu bilim insanı Jane Rigby şunları söyledi:

“Bu, bu boyuttaki bir teleskoptan alabileceğiniz en net imgelerden biridir. Şimdiye kadarki teleskobun performansı, istediklerimizi verdi.”

Lakin bilimsel açıdan değerli olan birinci manzaralar, Haziran ayının sonlarına yahut Temmuz ayının başlarına kadar gelmeyecek.

Yaklaşık 32 yaşındaki Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olan James Webb Uzay Teleskobu, geçtiğimiz Aralık ayında fırlatıldı ve Ocak ayında hedeflenen yörüngesine ulaştı. Geçen ay NASA, ayna modüllerinden aldığı 18 farklı imaj ile çok daha yakındaki bir yıldıza bakmıştı.

Pekala ya siz James Webb Uzay Teleskobu tarafından kaydedilen yıldız fotoğrafı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: