Anasayfa / Genel / James Webb Uzay Teleskobu’ndan birinci imajlar geldi!

James Webb Uzay Teleskobu’ndan birinci imajlar geldi!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), kainatın keşfi için birçok ülkeyle birlikte uzun yıllardır üzerinde çalıştığı James Webb uzay teleskobunu 25 Aralık 2021 günü Fransız Guayanası’ndan Ariane 5 roketi ile fırlatmıştı. 24 Ocak günü 10 yıl boyunca çalışacağı Dünya’dan 1 buçuk milyon kilometre ötedeki Langrange-2 (L2) noktasına ulaşmıştı.

İmajlar, HD 84406 adlı bir yıldızı gösteriyor

Geçtiğimiz günlerde L2 noktasına ulaşan James Webb Uzay Teleskobu, 2 Şubat’ta 5 ay sürecek hazırlıklarına başlamıştı. 18 hegzagonal ayna ile 6.5 metre çapına sahip dev bir göz halinde üretilen teleskobun, bu süreçte milimetrik ayarlaması yapılacak ve akabinde çalışmalarına başlayacak. Yaz ayı ortalarında birinci çarpıcı kozmik fotoğraflarını göndermeye başlayacak.

Kaynak:NASA

James Webb, kesimli aynalarını hizalama sürecinin ortasındayken, test emelli bir imaj gönderdi. Teleskobun gönderdiği fotoğrafta HD 84406 isimli bir yıldız bulunuyor. Çekilen fotoğraf planlı ve keşif gayeli değil, lakin bu türlü bir görselin gönderilmesi bilim insanlarını rahatlatmış görünüyor. Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nden astronom Marshall Perrin, bahisle ilgili şu kelamlara yer verdi.

Birinci günden beri bu kadar çok data almış olmamız, Webb’in Dünya üzerindeki tüm bilim operasyonları ve data sürece sistemleri ile sıkıntısız çalışmasının bir eseri olarak karşımıza çıkıyor. Bu yaşananlar, aynaların hizalanması için mükemmel bir başlangıç ​​noktası oldu.

 NIRCam aygıtının içindeki özel bir kamera ile çekilen James Webb Uzay Teleskobu manzarası

James Webb Uzay Teleskobu, Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam) aracını kullanarak birinci fotoğrafını gönderdi. Teleskobun aynasını hizalamaya yönelik aylarca sürecek olan sürecin birinci basamağının tamamlamış oldu.  Webb, uzay hakkında bildiğimiz birden fazla bilginin kaynağı olan, 200 binden fazla galaksiyi keşfeden Hubble Teleskobu‘ndan 100 kat güçlü. Webb, bir başka manada vakitte seyahat yaparak 13,5 milyar yıl öncesini görebilecek. Teleskobun kurulumundan sonra gönderecekleri şimdiden merak konusu.


İlginizi Çekebilir

Number of Domestic Investors in Stock Market Reaches 3.3 Million – Last Minute Economy News

November veri from the Central Registry Agency (MKK) revealed that domestic investor interest in Borsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: