Anasayfa / Genel / James Webb Uzay Teleskobu için kritik evre yaklaşıyor!

James Webb Uzay Teleskobu için kritik evre yaklaşıyor!

Geçtiğimiz cumartesi günü uzaya gönderilen James Webb Uzay Teleskobu, neredeyse 22 yıl süren geliştirilme sürecini sona erdirdi. Proje için çalışan yüzlerce bilim beşerinin emekleri sonucunda nihayet uzaya gönderilen teleskop şu an vazife yapacağı pozisyonuna gerçek seyahat ediyor. Bu seyahat sürerken başlayacak kritik etap için şimdiden nefesler tutulmuş durumda.

James Webb Uzay Teleskobu aynası şekillenmeye başlayacak

JWST’nin son derece hassas aynası önümüzdeki iki haftada birinci sefer formunu almaya başlayacak. Seyahatinin 29 gün süreceği hesaplanan teleskobun bu kademesi, fırlatmadan çok öncesinden beri beklenen bir evreydi. Son derece hassas ayarlamalara sahip olan devasa teleskobun uzaya gönderilmesi için gerçek manada katlanması gerekliydi. Mühendisler, teleskobun uzaya gidebilecek boyuta gelebilmesi için yıllarca uğraşıp kendi kendine form alabilmesi için sistem geliştirdi.

Teleskobun biçimini alabilmesi için kurulan sistem, misyonuna başlayabilmesi için en kıymetli süreçlerden biri. 1990 yılında uzaya gönderilen Hubble Uzay Teleskobu’nda bir teknik arıza yaşanmış, arıza üç yıl sonra astronotların bölgedeki müdahalesi sonucunda giderilmişti. Lakin James Webb, dünyadan yaklaşık 1.5 milyon kilometre öteye gönderildiği için bir arıza durumunda astronotların yanılgıyı düzeltmeye gitmesi mümkün değil.

Şimdi üç gündür yolda olan James Webb, 26 gün sonra L2 olarak isimlendirilen vazife bölgesine ulaşacak. Sonrasında teleskobun çalışabilmesi için gerekli ince ayar etabı başlayacak. NASA’nın yaklaşık 5 ay süreceğini açıkladığı konfigürasyon kademesinin akabinde James Webb’den birinci manzaraları almaya başlayabiliriz.

James Webb Uzay Teleskobu her ne kadar geliştirilme sürecini tamamlamış olsa da bundan sonraki günler de oldukça sancılı. Yaklaşık 22 yıl süren çalışmaya karşın hala işlerin yolunda gitmesi için umut etmeliyiz. James Webb’in bir yanılgı düzeltme düzeneği da olsa da uzaydaki birtakım etkenler teleskobun fonksiyonsuz kalmasına neden olabilir.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.