Anasayfa / Genel / James Webb Uzay Teleskobu, heyetimde kıymetli bir dönüm noktasını geride bıraktı!

James Webb Uzay Teleskobu, heyetimde kıymetli bir dönüm noktasını geride bıraktı!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), cihanın keşfi için birçok ülkeyle birlikte uzun yıllardır üzerinde çalıştığı James Webb uzay teleskobunu 25 Aralık 2021 günü Fransız Guayanası’ndan Ariane 5 roketi ile fırlatmıştı. 24 Ocak günü 10 yıl boyunca çalışacağı Dünya’dan 1 buçuk milyon kilometre ötedeki Langrange-2 (L2) noktasına ulaşmıştı.

Tüm aynaların odaklanması tamamlandı ve yolun yarısı geçildi

NASA, bugün James Webb Uzay teleskobu hakkında bir metin yayınladı. Yayınlanan metne nazaran, James Webb Uzay Teleskobu, kritik bir evreyi geride bıraktı. Rastgele bir insan eli değmeden kurulumuna devam eden teleskobun 18 başka kısımdan oluşan birincil aynası, artık bir yıldızı tek bir obje olarak görünecek formda hizalanmaya başladı.

Şimdi tam olarak çalışma durumuna gelmesine epey uzun bir mühlet olsa da değerli otomatik heyetimde şimdiden değerli bir eşik atlandı. Projeden sorumlu bilim insanları, gelinen bu kainatın teleskobun bundan sonraki fonksiyonu için hayli değerli olduğunu söylüyor. Fakat, milimetrik ayarlamalar için önümüzde epeyce uzun bir mühlet yer alıyor.

James Webb Uzay Teleskobu’nun yapısı

James Webb Uzay Teleskobu, 18 hegzagonal ayna ile 6.5 metre çapına sahip dev bir göz biçiminde üretildi. Bu aynalar teleskobun ışığı, yani kızılötesini yakalamasını sağlıyor. Alt kısmında güneşten korunması için bulunan basketbol alanı büyüklüğünde 5 büyük katman mevcut. Bu koruyucular epeyce ince olup teleskobun çalışmasına imkan sağlayan mutlak sıfır(-273,15 derece) sıcaklığına yakın bir ortam sağlayacak. Ayrıntılandırmak gerekirse, en dıştaki kalmanın maruz kalacağı sıcaklık santigrat cinsinden 110 derece iken teleskobun bulunduğu katmanda sıcaklık eksi 267 dereceleri bulacak.

James Webb’in Hubble Teleskobu ile karşılaştırılması

Dünya’nın cihan hakkında bildiği tüm bilgilerin mimarı olan Hubble, Dünya’dan sırf 500 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Webb ise Dünya’dan 1 buçuk milyon kilometre ileride ikinci Lagrange noktasına konumlandı. James Webb, Hubble Teleskobu‘ndan 100 kat güçlü. Ayrıyeten bir öbür manada vakitte seyahat yaparak 13,5 milyar ışık yılı öncesini görebilecek.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: