Anasayfa / Genel / James Webb Uzay Teleskobu, çalışma noktasına ulaştı!

James Webb Uzay Teleskobu, çalışma noktasına ulaştı!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Kainatın keşfi için birçok ülke ile birlikte uzun yıllardır üzerinde çalıştığı James Webb uzay teleskobunu 25 Aralık 2021 günü yaklaşık 10 yıl boyunca vazife yapacağı 1 buçuk milyon kilometre ötedeki Langrange-2 (L2) noktasına yanlışsız fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra 29 gün sürmesi beklenen seyahatini artık tamamlıyor. Teleskop artık L2 noktasında. Pekala bundan sonra bizi ne bekliyor?

Teleskop üzerinde 5 ay boyunca milimetrik kurulumlar yapılacak

25 Aralık 2021 günü Fransız Guayanası’ndan Ariane 5 roketi ile fırlatılan teleskop, hiçbir insan eli değmeden 29 gün süren Dünya’dan 1 buçuk milyon kilometre ileride ikinci Lagrange noktasına ulaştı. 5 ay süren hazırlıklarından sonra yaz aylarında birinci dataları göndermeye başlayacağı planlanan teleskobun milimetrik kurulumlarına başlanacak.

James Webb Uzay Teleskobu, 18 hegzagonal ayna ile 6.5 metre çapına sahip dev bir göz formunda üretildi. Bu aynalar, kızılötesi ışınları algılayabilecek donanıma sahip olarak üretildi ve 5 ay boyunca hayli karmaşık ve çok ince ayarlı geçecek süreç sonrasında birinci datalarını gönderecek.

Langrange-2 (L2) noktası ne manaya geliyor?

Öncelikle Lagrange noktaları, Güneş ve Dünya üzere 2 büyük cismin yerçekimi kuvvetlerinin istikrarda olduğu yerleri söz ediyor. Bu noktalar içinde ikinci olan L2 noktası, Webb’in kozmostaki zayıf ısı sinyallerini algılamak için harika soğuk kalması gereken ısı ve ışık kaynaklarıyla yüzleşebileceği en uygun nokta özelliğine sahip.

James Webb Uzay Teleskobu neler yapacak?

James Webb Uzay Teleskobu projesi, birçok bilim adamına nazaran kozmosunun tarifinin değiştiği gün cümlesiyle açıklanıyor. O denli ki Webb, uzay hakkında bildiğimiz birçok bilginin kaynağı olan, 200 binden fazla galaksiyi keşfeden Hubble Teleskobu‘ndan 100 kat güçlü. Webb, bir öteki manada vakitte seyahat yaparak 13,5 milyar yıl öncesini görebilecek


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: