Anasayfa / Genel / James Webb Uzay Teleskobu artık telefonunuzda!

James Webb Uzay Teleskobu artık telefonunuzda!

Günümüze kadar tekraren ertelenen ve üzerinde sayısız değişiklik yapılan James Webb Uzay Teleskobu‘nu yakından görmek istiyorsanız yapay bir talihiniz var. Google ve NASA paydaşlığıyla oluşturulan AR imgesi sayesinde bu efsanevi gök cismini ayrıntısı ayrıntısına incelemeniz mümkün.

James Webb Uzay Teleskobu, Google AR’da yerini aldı

Google’ın AR kütüphanesinde pek çok çeşit hayvan ve bitki yer alıyor. Hayvan ve bitkileri gerçeğe yakın halde görmek ve odanızda ne kadar yer kapladıklarıyla kıyaslamak için Google uygulamasından faydalanmanız mümkün. Yıllardır kullanıcılara sunulan bu özellik vakit zaman uzayla ilgili öğeleri de getiriyordu. Bugün kütüphaneye James Webb Uzay Teleskobu da eklendi. Uzay meraklılarıyla birlikte büyüyen bu teleskobu yakından görmek için tek talihiniz muhtemelen bu.

James Webb’in AR dizaynını görüntülemek için taşınabilir aygıtınızdan Google uygulamasını açın ve ‘James Webb Uzay Teleskobu’ aramasını yapın. Bunun akabinde arama sonuçlarının başında AR önizlemesini göreceksiniz. Tıklamanızın akabinde art kamera açılacak ve böylece teleskobun ayrıntılarını yakından inceleyebileceksiniz.

Google, bu özelliğin Google kütüphanesine eklendiğini bir blog yazısıyla duyurdu. Sırf taşınabilir uygulamadan erişilebilen AR manzarası, James Webb’in şu ana kadarki en ayrıntılı dijital yansıması olmasıyla da dikkat çekiyor.

James Webb için nihayet vakit geldi

Birinci fırlatma kararı 2007 yılında gelen bu devrimsel çalışma için ertelemeler bitmek bilmemişti. Daima birkaç yıllık ertelemeler duyduk ve en sonunda bekleyiş sona erecek üzere görünüyor. 22 Aralık’ta gerçekleşecek fırlatma ile binlerce kişilik takımın binlerce saatlik çalışması tamamlanacak ve James Webb teleskobu, yaklaşık 10 yıl vazife yapmak üzere uzayn derinliklerini keşfedecek.

Fırlatma tarihine hayli yaklaşmışken heyecanınız gittikçe artıyorsa Google’ın AR filtresi merakınızı da artırabilir. Sizler Google ve NASA’nın bu çalışmasını beğendiniz mi?


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.