Anasayfa / Genel / Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu yükseliş sırasında 2007. Savaşın en kanlı yılı ve Anbar vilayetinde ölüm üçgeninin içindeyiz. O andan önce sokaklarda birkaç kez bombalanıp havaya uçurulmuştuk. Yoldaşlarımdan biri çoktan yol kenarına yerleştirilen bir bomba tarafından öldürüldü. Bu yüzden biraz hareket gördük, ancak gerçek bir ezici, uzun süreli silahlı çatışmada değildik. Ve bir sabah pusuya düşürüleceğiz. Arkadaşlarımdan biri kavganın başlarında gırtlağından vuruluyor. Ve büyük bir çatışma var. Yaklaşık 40 kişiyiz ve orada kaç tane kötü adam olduğunu bilmiyorum.

Deniz Piyadelerini 150 yarda açık bir alanda yönetiyordum, makineli tüfek ateşi akıyordu çünkü müfrezenin geri kalanıyla yeniden bağlantı kurmamız ve bu kurbanı tahliye etmemiz gerekiyordu. Herhangi birimiz bunu yapacak cesareti nasıl topladık?

Aşkın var olduğu aşikar. Nathan kan kaybından ölmek üzere olduğu için kimse sahayı geçmekte bir an bile tereddüt etmedi. Ama doğrudan cesarete götüren şey aşk değildir. Aşk aslında her birimiz için bu güvenlik duygusunu yaratır. Güvenlik psikolojik ve duygusaldı.

İnsanlar bir denizcinin psikolojik güvenlik hakkında konuşmasını her zaman garip bulur çünkü bu bir tür parlak, liberal bir tavır gibi görünür. Ama bu gerçek. Bir tarlada koşan beşimiz, vurulursak, koşarak bizi yakalama sırasının 30 Deniz Piyadesi olacağını biliyorduk. O anda kendimizi nispeten güvende hissettik. En iyi liderler, liderlik ettikleri ekipte bir güvenlik duygusu yaratır. Ve bence inovasyonu ve daha fazlasını yapma dürtüsünü gerçekten serbest bırakan şey bu.

Team Rubicon nasıl başladı?

24 Ekim 2009, son hizmetimin günüydü. Hemen bir avuç işletme okuluna başvurdum. Ocak ayı gelir ve Stanford’dan beni kızdıran bir ret mektubu alırım. Ve birkaç gün sonra Haiti depremi oluyor. İçimden bir şeyler yapmak geldi, bu yüzden Haiti’ye gittik ve eski askerler olarak deneyimlerimizin orada etkili olmamıza yardımcı olacağını düşündük. Binlerce olmasa da yüzlerce hastayı tedavi ettik. Biz orada olmasaydık bazıları bugün hayatta olmayacaktı. Sadece kıyamet sonrasıydı. Ancak askeri eğitimimiz bizi afet sonrası bir durumla başa çıkma konusunda çok ustalaştırdı. Bu yüzden geri döndük ve durmadık.

Aşktan ve yarattığı güvenlikten bahsettiler. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluşta veya şirkette bu nasıl görünür?

Empati, sevgiyle liderlik etmenin merkezinde yer alır – çalışanlarınızı anlamak ve onların kim olduklarına, neler yaşadıklarına, yaşamlarının ne olduğuna dair şefkat duymak, onları sizi takip ettikleri ve finansal geçim kaynaklarının sizin ellerinize sıkıştığı ana getirdi.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: