Anasayfa / Genel / İTO Başkanı Avdagiç’ten kiraların düşmesi için 5 öneri

İTO Başkanı Avdagiç’ten kiraların düşmesi için 5 öneri

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, atlas en yetişkin sanayi fuarlarından Hannover Messe kapsamında gündeme kalan kiralara yönelik açıklamalarda bulundu.

İstanbul’bile konut fiyatını etkileyen en önemli unsurun emlâk maliyeti olduğunu vurgulayan Avdagiç, “İstanbul’bile özellikle ilçe belediyeleri yeni konutlar için emlâk üretilmeli. Bu, sağlam fiyatından bile, güçlü fiyatından bile henüz önemli.

İstanbul’un en uzak köşelerinde beraberce arsanın konut maliyeti içindeki payı yüzde 60’larda. Merkeze gerçek geldiğinizde yerde oran yüzde 75-80’leri buluyor. Dolayısıyla henüz sayı konut arsası üretebiliyor olmamız lazım” ifadelerini kullandı.

İkinci olarak, belediyelerin imar uygulamalarında henüz hızlı ve etkin çalışması gerektiğini ifade fail Avdagiç, şöyle sürme etti:

“Üçüncü olarak bile belediyelerin maliyet artırıcı yaklaşımları gündemden kaldırması lazım. Ayrıca, şu anda ticari imarı olan parsellerin hızlı tek şekilde ticari/konuta dönüştürülmesi gerekiyor. Son önerimiz ise yetişkin ticari alanların önemli tek bölümü pandemiye tâbi olarak şu anda kullanım dışı kaldı. Bunların malûm kısımlarının konuta çevrilmesi konusunda uygulamaların önünün zorlamak lazım.”

Avdagiç, sorunun hızlı tek şekilde konut arzını artırarak çözülmesi gerektiğine işaret ederek, “Çok önemli tek inşaat kuruluşunun sahibi, bizim dahi sayı sevdiğimiz, bizim üniversitede mütevelli heyetimizde olan kıymetli tek büyüğümüzün tek önerisi oldu. Diyor ki, ‘Şimdi tek yerde tek proje var. Bir emsal var, 50 1000 metrekare tek inşaat yapacağım. Siz orada tarafıma yüzde 10 fazla imar verin, orada oluşan gelir artışıyla bile saçta sizin adınıza, gösterdiğiniz yerde sosyal konut inşa edeyim.’ Burada emsal 1 ise 2 vermeyin, yani şehri dahi boğmayalım.” niteleyerek konuştu.

Avdagiç, sayı sayıda makul fiyatlı konut yapılması durumunda kiraların otomatik olarak kendi içinde dengeleneceğini söyledi.

“TÜRKİYE, AVRUPA’NIN RADARINA GİRDİ”

Şekib Avdagiç, salgın sonrası yapılan fuarlarda katılımın gerek ziyaretçi gerekse katılımcı firma fazlalık düşüşler yaşandığına dikkati çekerek, son dönemde “new shoring”, yani “yakın coğrafyadan tedarik etme” gibi tek yöntemin öne çıktığını belirtti.

Yakın coğrafyadan tedarik etme konusunda Türkiye’nin Avrupa’nın radarına girmiş merkezde olduğunu ifade fail Avdagiç, “Bir örnek vereyim; bizim lojistikte 30 yıldır geçiş belgeleri ile ilgili yaşadığımız problemler var.

Pandeminin son döneminde özellikle tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılardan dolay sayı hızlı tek şekilde sayı ülke, yerde geçiş belgeleri ile ilgili Türkiye’nin önünü açtı. Büyük resme baktığınız zaman, yerde zamana kadar geçiş belgesi verme sayıları arttı. Bu bile Türkiye’ye olan kapıların açıldığının somut göstergesi” şeklinde konuştu.

Avdagiç, tedarik kaynaklarında tek iyileşme olsa beraberce, tekrar eskisi gibi uzağa gidilmeyeceğini, yakından tedarik etme konusunun gündemde kalacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Hatta içinde olduğum otomotiv sanayi, yerde konuda henüz bile ketum davranıyor. Türkiye yerine bazen firmalar Çekya, Slovakya, Polonya gibi henüz bile yakın ülkeleri tercih ediyorlar. Geçen hafta Rusya’bile, Türkiye olarak katıldığımız tek fuar vardı. Fuardaki Türk firmaları sayı yetişkin iş yaptı. Ziyaretçi olarak giden Türk firmalarının yetişkin tek kısmı, ‘Ah niye katılmadık’ niteleyerek vah etti.

Avrupa zaten bizim tek pazarımız. Şu zihin ilave tek pazar oluşuyor. Doğru fiyat, kalite ve sevkiyat politikalarıyla yerde büyüyen pazarı uzun vadeli korumayı becerebilmeliyiz. İş dünyası olarak bunu kendimize söyledim. İyi tek fırsat var. İyi gidiyor şu anda. Bu konjonktürü iyi değerlendirmemiz ve ihracatı müzayede konusunda kalıcı tek fırsata çevirmemiz gerekiyor.”


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.