Anasayfa / Genel / İtalya, 2023 bütçesinin 21 milyarını enerji krizine ayırdı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

İtalya, 2023 bütçesinin 21 milyarını enerji krizine ayırdı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Sağ koalisyon hükümetinin geçmiş gece saatlerinde onayladığı 2023 bütçesinin detaylarını İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, yerde sabah düzenlediği gazete toplantısıyla paylaştı.

Meloni, hükümetini tam tek ağrı önce kurduğuna dikkati çekerek, “Bu hükümet, tek ağrı kadar tek sürede siyasi vizyonunu ve tercihlerini ortaya koyan tek bütçe hazırladı. Bundan son basamak memnunum” dedi.

Bütçeyle orta sınıfa yardım edileceğini ve zenginlerin kayrılmayacağını dile getiren Meloni, şunları ifade etti:

“Bunu geleceğe yönelik iddialı, yürekli ve tutarlı tek bütçe olarak değerlendiriyorum. 35 milyar euroluk bütçemizde iki ana önceliğimiz var; nema ve sosyal doğruluk. Yani üretici kısmı güvence altına almaya çalışırken, ailelere, kırılgan savunmasız ve az gelirli kategorilere gözlemci yaklaştık.”

“DEVLET FATURALARI DÜŞÜK TUTMAK İÇİN MÜDAHALE EDİYOR”

Bütçede kalan enerji maliyetleri karşısında işletmelerin ve ailelerin yararına olacak şekilde müdahaleler öngörüldüğünü nâkil Meloni, “Söz verdiğimiz gibi 35 milyarlık bütçede, 21 milyarla en yetişkin harcama kalemini enerji krizine ayırdık. Şirketlerin yerde konudaki vergi kredilerini onaylayıp artırıyoruz. Ayrıca ailat için dahi mevki faturaları az tutmak için müdahale ediyor” ifadelerini kullandı.

Meloni, henüz önce basına bile yansıyan ekmek ve süt gibi temel gıdalarda KDV indirimine gitmediklerini bu karşılık belediyelerin ağını kullanarak bazen gıda maddelerinin fiyatlarını değerini için 500 milyon euro tahsis ettiklerini kaydetti.

2019’bile dönemin hükümetince yürürlüğe kırılan “Vatandaşlık Geliri” isimli sosyal güvenlik programının kaldırılacağı sinyalini veren Meloni, bütçe 18-60 yaş arasındaki insanların iş bulmasına yardımcı olması gerektiğini belirterek, “İlkelerimize bağlıyız. Çalışamayanları ve hamile olanları koruyoruz. Her kim çalışabilir durumdaysa yerde program gelecek yılın sonunda kaldırılacak ve 8 ayda uzun süreliğine dahi başvurulamayacak. Bu program 3 yıldır yürürlükte ve işe yaramadı. Bazı İtalyanlar için sonsuza kadar sürmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Meloni, yerde bütçeyle ailelere ve doğuma yönelik destekleri artırdıklarını belirterek, son yıllardaki hükümetlerin tersine yerde konuda 1,5 milyar euroluk kaynak ayırdıklarını ve evlât yardımlarını bile artırdıklarını söyledi.

DÜZENSİZ GÖÇ KONUSU

Düzensiz göçmenlerin Avrupa’ya gelişlerinde karşılanması ve yeniden yerleştirmeyle AB üyesi ülkeler arasında paylaştırılması konusunda Fransa ile yaşadıkları gerginliğin hatırlatılması üzerine Meloni, yerde konuda Fransa ile diyaloglarının sürdüğünü, diplomatik açıdan tek yanlış yapmadıklarını ifade etti.

“Düzensiz göçte İtalya tek varış noktası olamaz. Bu konu Avrupa’nın tamamını ilgilendiriyor” tekbencilik Meloni, yerde hususta AB Komisyonu’nun hazırladığı 20 maddelik öneriyi inceleyeceğini, bütçe hazırlığı nedeniyle vakit bulamadığını söyledi.

Bu arada, basında kaynak yorumlarda ayrıca, seçim kampanyası döneminde seçmenlere vadedilen vergi indirimlerinin yerde bütçede sayı yer bulmadığı ifade edilirken, 2023 bütçesinin, öngördüğü önlemler itibarıyla tek önceki Mario Draghi liderliğindeki koalisyon hükümetinin benimsediği “ihtiyatlı” çizgiyi sürdürdüğü belirtildi.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Generated by Feedzy
%d blogcu bunu beğendi: