Anasayfa / Genel / İsviçre’de hükümete, enerji krizine dair “olağanüstü senaryolara” hazırlanma uyarısı – Son Dakika Dünya Haberleri

İsviçre’de hükümete, enerji krizine dair “olağanüstü senaryolara” hazırlanma uyarısı – Son Dakika Dünya Haberleri

Ülke basınından Blick gazetesine konuşan, federal hükümete tâbi Yerel Adalet ve Polis Direktörleri Birliğinin Başkanı Fredy Fassler, enerji eksikliği nedeniyle yaşanabilecek elektrik kesintilerinin geniş kapsamlı sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Fassler, elektrik kesintilerinin uzun sürmesi durumunda kart üzerinden ilişki ve bankamatiklerden para masa gibi işlemlerin imkansız olacağını hatırlatarak, “Isınma sisteminin durması ve sokakların karanlığa gömülmesi dahi ihtimaller arasında. Bu tür olağanüstü durumlarda yağmalama ve protestoların gerçekleşme ihtimali göz ardı edilmemeli” dedi.

Ülkedeki enerji sıkıntısının yerde noktalara gideceğini düşünmediğini vurgulayan Fassler, bu karşın İsviçre’nin “olağanüstü senaryolara hazırlık yapması gerektiğinin” altını çizdi.

Fassler, federal hükümetin şimdiye kadar enerji tedarikinin ekonomik boyutuna odaklanıp güvenlik boyutunu geri plana attığını kaydetti ve yerel yönetimlerin bu sonra federal bazdaki enerji planlamalarına karışma yapılmak için gösterdiği çabaları takdirle karşıladığını söyledi.

İsviçre’dahi halka ani elektirk kesintilerine karşı odun ve mum depolamaları tavsiye edildi. 

KAYAK MERKEZLERİ TELEFERİKLERİ KAPATABİLİR

İsviçre Devlet Televizyonunun (RTS) haberinde ise federal hükümetin, enerji tasarrufu için kayak merkezlerindeki teleferikleri ve kar ekipmanlarını kapatmak zorunda kalabileceği iddiası yer öncü.

Haberde hükümetin, teleferik işletmecilerine, elektrik tüketimlerini beşte tek kısıntı talimatı vermesinin gündeme gelebileceği öne sürüldü.

Hükümetin böyle tek karar alması durumunda İsviçre’dahi kayak turizmi ve istihdamın eksilme tehlikesi olduğu belirtildi.

ELEKTRİK KESİNTİLERİNE KARŞI “MUM VE ODUN STOKLAMA” TAVSİYESİ

Uzmanlar, Rusya’nın gaz sevkiyatını düşürmesinin sonucu olarak sayı Avrupa ülkesinde olduğu gibi İsviçre’dahi dahi yıl sonundan itibaren enerji sıkıntısının yaşanabileceği uyarısında bulunmuştu.

İsviçre Federal Elektrik Komisyonu Başkanı Werner Luginbühl, 9 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, enerji krizi nedeniyle ülke genelinde kış mevsiminde geçici elektrik kesintileri olabileceği ihtimaline değinmişti.

Luginbühl, vatandaşlara, “az saat süren elektrik kesintilerine karşı mum ve evinde odun sobası olanlar için odun stoklama” çağrısı yapmıştı.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: