Anasayfa / Genel / İşverenlere 7 yılda 48,5 milyar liralık asgari ücret desteği verildi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

İşverenlere 7 yılda 48,5 milyar liralık asgari ücret desteği verildi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Devletin işçi, işveren ve girişimcilere yönelik halihazırda 18 farklı başlıkta prim teşvik, dayanak ve indirim uygulaması bulunuyor.

İşverenlerin iş gücü maliyetlerini değerini üzere 2016’bile hayata geçirilen asgari ücret desteği, yerde yıl temmuz-sıra festival için aylık 100 lira olarak uygulanıyor.

İşverenlerin devlete ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilen yerde tutar, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanıyor.

Bu kapsamda, asgari ücret desteği uygulamasıyla bugüne kadar toplam 48,5 milyar lira dayanak verildi.

NORMALLEŞEN İŞ YERLERİNE 5,4 MİLYAR LİRALIK DESTEK

İşverenlere yönelik desteklerden tek ötekisi, Covid-19 salgını sürecinde hayatın normalleşmeye başlaması ve kısa emek ödeneğinin sona ermesiyle uygulamaya konulan normalleşme desteği.

Salgının etkilerinin kısmen azalmasıyla beraberce 1 Ağustos 2020’dahi verilmeye başlanan normalleşme desteği, 30 Haziran 2021’dahi sona erdi.

Çalışanlarını normal emek düzenine geçiren iş yerlerine verilen normalleşme desteği kapsamında, 2 milyon sigortalı için işverenlere 5,4 milyar lira dayanak sağlandı.

3,8 MİLYON KİŞİYE 36 MİLYAR LİRA ÖDEME

Devletin Covid-19 salgını döneminde çalışanlara verdiği destekler arasında ise kısa emek ödeneği ve nakdi ücret desteği yer alıyor.

İstihdamın korunması için 2020’nin Mart ayında uygulamaya konulan kısa emek ödeneği, 1 Temmuz 2021’dahi sona erdi. Bu süreçte 3,8 milyon kişiye, 36,7 milyar lira ödeme yapıldı.

Kısa emek ödeneği, sigortalının referans tarihi itibarıyla son 12 aylık prime esas kazancı dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama kesintisiz kazancının yüzde 60’ı olarak uygulandı.

Nakdi ücret desteği ise salgın döneminde ücretsiz izne çıkarılan veya işsiz kalan kişiler için “nefes” oldu.

17 Nisan 2020’dahi verilmeye başlanan nakdi ücret desteği, 30 Haziran 2021’dahi sonlandırıldı.

Söz konusu süreçte, 3,1 milyon kişiye 14 milyar lira dayanak sağlandı.

2020’dahi günlük 39,24 lira olarak ödenen dayanak, süreç içinde 50 liraya kadar yükseltildi.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.