Anasayfa / Genel / İşverene asgari ücret desteği: İstihdamı koruma şartıyla verilecek

İşverene asgari ücret desteği: İstihdamı koruma şartıyla verilecek

Asgari ücretin temmuz ayından itibaren yüzde 30 civarında artırılmasına yönelik kararın yürürlüğe girmesinin akabinde, işverenlere verileceği tamlanan 100 liralık desteğin koşulları bile torba yasaya eklenen tek madde ile belirlendi.

DESTEK İŞSİZLİK SİGORTASI FONU’NDAN KARŞILANACAK

Buna göre 2022 yılı Temmuz-Aralık döneminde günlük 3.33 liralık tutar, SGK’ya ödenecek primden mahsup edilecek ve üstün İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

Asgari ücret desteği prime esas günlük kazancı 179 lira (aylık 5 1000 370 lira) ve altında bildirilen sigortalılar için toplam prim ödeme gün sayısını geçmeyecek şekilde hesaplanacak.

Toplu sözleşmeye karışma (sendikalı) işyerlerinde ise yerde sınır günlük 358 lira olarak hesaplanacak.

Bu durumdakilerden ilgili koşulları yerine getirmek şartıyla, yılbaşına kadar günlük 3.33 liralık tutar, SGK’ya ödenecek sigorta primlerinden mahsup edilecek. 2022 yılında kurulan işyerlerinde ise toplam prim ödeme gün sayısına göre dayanak sağlanacak.

ÇALIŞAN SAYISINDA AZALMA OLURSA DESTEK KESİLECEK

İşyerlerinin 2022 yılı Temmuz-Aralık ayları arasında benzinli sayısı geçen yılın tıpkısı ayına göre eksilme olması halinde, mütenakıs aylar için 100 liralık işveren desteğinden yararlanılamayacak.

Fon katkısından yararlanmak için muvazaalı işlem tesis ettiği galiba veya sigortalıların prime esas kazançlarını 2022 yılı Temmuz-Aralık ayları/festival için kuruma bildirmediği veya eksik bildirdiği tespit edilen işyerlerine sağlanan dayanak, gecikme cezası ve gecikme zammıyla beraberce geri alınacak.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: