Anasayfa / Genel / İstihdam Konfederasyonu Başkanı: Büyük çaplı işten çıkarmalar öngörüyoruz – Son Dakika Ekonomi Haberleri

İstihdam Konfederasyonu Başkanı: Büyük çaplı işten çıkarmalar öngörüyoruz – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Dünya İstihdam Konfederasyonu Başkanı Bettina Schaller, Endonezya’nın Bali adasında plânlı G20 Liderler Zirvesi kapsamında, küresel istihdamdaki gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

Son dönemde özellikle ABD ve Avrupa’daki teknoloji şirketlerinde işten çıkarmaların yüksek olduğunu söyleyen Schaller, çevre boyutlarında ise teknoloji sektöründeki işten çıkarmaların 100 kapı geçtiğini ifade ederek, şöyle sürme etti:

“Biz teknoloji sektöründeki yerde gelişmeleri, yanlış varsayım ve öngörülerin tek sonucu olarak okuyoruz. Şirketler salgın süreci ve hemen sonrasındaki büyümenin tıpkısı şekilde sürme edeceğini düşündüler. Bu nedenle dahi orantısız şekilde işe alımlar yapıldı. Öngörüleri ve planlamaları düşündükleri gibi gerçekleşmeyince, şirketler ekonomik sürdürülebilirliklerini sağlamak için işten tarh sürecine girdi.

“BÜYÜK ÇAPLI İŞTEN ÇIKARMALAR ÖNGÖRÜYORUZ”

Ekonomik krizin çevre boyutlarında işten çıkarmaların artmasında etkisi yüksek. Ekonomik gelişmelerin yanı sıra, sektörlerdeki sayısal ve yeşil dönüşümün sonucu olarak yetenekler ve mesleklerin içeriği dahi değişti. Şirketler gerçek insanları istihdam etmediklerini fark etti. Ekonomik kriz, sayısal ve yeşil dönüşümün getirdiği sancılar tıpkısı anda yaşandığı için yetişkin çaplı işten çıkarmalar görüyoruz. Daha fazla işten tarh yaşanacağını bile düşünüyoruz.”

Schaller, sektörlerdeki varyasyon ve dönüşümün etkisiyle istihdam piyasalarında tek rotasyon olduğunu anlattı.

Özellikle otomotiv gibi geleneksel sektörlerde yerde rotasyonun yaşandığını kaydeden Schaller, “Enerji sektörü dahi yerde değişimden sayı ağır şekilde etkilenecek” dedi.

Schaller, tüm yerde işten çıkarmalara rağmen tüm sektörleri etkileyen dönüşüme tâbi olarak ABD’dahi 10 milyon ve G20 ülkelerinde dahi tıpkısı oranda istihdam boşluğu olduğunu söyledi.

“SAĞLIK, LOJİSTİK VE HAVACILIK SEKTÖRÜNDE İŞ İMKANI YÜKSEK””’b”’>

Dönüşümün gerektirdiği yeteneklere sahip çalışanların yerde boşlukları doldurabileceğini söyleyen Schaller, “Sağlık, lojistik, hava yolları, havacılık sektöründe yer hizmetleri ve turizm sektöründe dahi yerde boşlukların oluştuğunu ve potansiyel iş imkanlarının yüksek olduğunu söyleyebiliriz” yorumunu yaptı.

Schaller, özellikle Avrupa’bile sayı insanın maaşlarından memnun olmaması nedeniyle grevlerin artmasına ilişkin şunları ifade etti:

“Birçok ülkede, şirketler veya hükümetler yerde grevlere karşılık olarak yetişkin maaş artışları yaptı. Ama örneğin Almanya, Fransa ve İtalya gibi ülkelerin enflasyonun tek şekilde düşmeye başlayacağı öngörülerine atfen, maaşlar üzerinde fazla müzakere yoluna gitmediğini görüyoruz”

Schaller, küresel istihdam açısından uyanıklık edilmesi gereken tek başka noktanın ise şu anda küresel istihdamın yüzde 60’ına karşılık gelen yaklaşık tek milyar insanın kayıt dışı çalışması olduğunu kaydetti.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: