Anasayfa / Genel / İşten çıkarmalarla, perakendeciler (yine) güvenli oynamak istiyor.

İşten çıkarmalarla, perakendeciler (yine) güvenli oynamak istiyor.

Perakendeciler doğru boyutu bulmaya çalışırlar.

Pandemi sırasında alışveriş yapanlardan çok yüksek taleple karşı karşıya kalan perakendeciler, son üç yılı insan kaynakları, finans ve teknoloji gibi alanlarda faaliyetlerini artırarak geçirdi. Zaman değişti.

Salgının ilk zamanlarında her türlü ürünü almak için koşturan halk, artık mobilya, giyim gibi ürünlere daha az para harcıyor. Karantina sırasında patlayan e-ticaret, bu yüksekliklerden düştü. Tüketiciler, bakkaliye gibi temel ihtiyaçların fiyatlarındaki enflasyondan endişe ederken, şirketler kendilerini savunmak için çabalıyorlar.

Hudson Körfezi’ndeki indirimli satış mağazası Saks Off 5th, Salı günü belirsiz sayıda çalışanını işten çıkardı. Saks.com yaklaşık 100 çalışanını, yani işgücünün yüzde 3,5’ini işten çıkarıyor. Stitch Fix bu ay çalışanlarının yüzde 20’sini işten çıkardı ve Salt Lake City’deki bir dağıtım merkezini kapattı. Geçen hafta Wayfair, 1.750 çalışanı, yani iş gücünün yüzde 10’unu işten çıkaracağını duyurdu ve Amazon, çoğu perakende bölümünde olmak üzere 18.000 çalışanı işten çıkarmaya başladı. Bed Bath & Beyond, mali durumunu desteklemek ve olası bir iflas başvurusuna hazırlanmak için bu ay iş gücünü azalttı.

Büyük perakendecilerin tatil sezonunun fırtınasından sonra mağaza kapanışlarını ve bazı işten çıkarmaları duyurması alışılmadık bir durum olmasa da, pandemiyle ilgili alışverişten kaynaklanan hızlı büyümenin ardından sektör yeniden ayarlanırken, son dönemdeki işten çıkarmalar dalgası daha çok yapısal değişikliklerle ilgili. Ve ABD ekonomisinin durumu hakkında daha geniş endişeler ve önde gelen teknoloji şirketlerinin işten çıkarmaları ile birlikte geliyor.

Yönetici arama şirketi Heidrick & Struggles’ın küresel perakende pazarına liderlik eden Catherine Lepard, “Perakendeciler sermaye koruma konusunda gerçekten bilinçlidir” dedi. “Bu soğuk ekonominin ne kadar süreceğini bilmiyorlar ve bunu atlatmak için doğru paraya sahip olduklarından emin olmak istiyorlar. Zor durumdaki perakendeciler için bu gerçekten de kemerlerini sıkmak ve maliyetleri düşürmek anlamına geliyor.”

Çok önemli tatil sezonunda satışlar, büyümenin rekor seviyelere ulaştığı önceki yıllara göre daha zayıftı. Aralık ayında perakende satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 arttı, ancak bu rakam yüzde 6,5 olan enflasyona göre düzeltilmedi.

Büyük mağazalar satışlarında önemli düşüşler gördü. Nordstrom’da 2022’nin son dokuz haftasına ilişkin satışlar, şirketin “pandemi öncesine göre daha zayıf” olduğunu belirtmesiyle birlikte, yıldan yıla yüzde 3,5 düştü. Macy’s tatil satışlarının beklentilerin altında olduğunu söyledi.

Bazı perakende şirketlerindeki işten çıkarmalar, sektörün bir yavaşlama ve insanların alışveriş yapma biçiminde başka bir değişiklik için hazırlandığının bir işareti.

Saks Off 5th’in sözcüsü Meghan Biango yaptığı açıklamada, “Makroekonomik ters rüzgarları azaltmak ve işimizi başarıya en uygun şekilde konumlandırmak için organizasyon yapımızı düzene sokacak değişiklikler yaptık” dedi. “Bunun bir parçası olarak, şirketin çeşitli alanlarında çalışanları işten çıkarmak gibi zor bir karar aldık.” İşten çıkarmalar, yetenek kazanımı ve tedarik zinciri gibi alanları etkiledi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işlerin durumu

Ekonomistler, Federal Rezerv bir yavaşlama düzenlemeye ve enflasyonu ehlileştirmeye çalışırken, istihdam piyasasındaki son güçlenme karşısında şaşırdılar.

Tüm perakendeciler savunma pozisyonunda değil. Örneğin, Walmart bu hafta, dar bir iş piyasasında işçileri çekmek ve elde tutmak için mağaza çalışanlarının asgari ücretini artıracağını duyurdu.

Yine de bazı perakendeciler, pahalı bir teklif olan yeni müşterileri çekmeye daha az ve pandemi sırasında kazandıkları müşterileri elde tutmaya daha çok odaklanıyor.

Perakendecilerle e-ticaret ve dijital pazarlama işlerinde çalışan Bloomreach’in baş strateji sorumlusu Brian Walker, “Belirli bir düzeyde muhafazakarlık var” dedi. “Bu çok kanallı perakende satış ortamına hâlâ pek çok yönden uyum sağlıyorlar ve muhtemelen bunu organizasyonlarını ayarlamak ve doğru insanlara sahip olduklarından emin olmak için önemli bir zaman olarak görüyorlar ve pragmatik olacak ve potansiyel bir fırtınayı atlatabilecek kadar fazla insan yok. ”

Bay Walker, bunun çok fazla para ve zaman gerektiren daha az proje ve bir şirketin sonuçları hızla görebileceği daha fazla yatırım anlamına geldiğini söyledi.

Bayan Lepard kabul etti. “Bu, gerçekten yaratıcı olmak ve yüksek riskler almak için ekonomi değil” dedi. “Bu yeniliklerden bazıları, kendilerini hızlandırmalarını sağlamak için gelecekteki yatırımlarda küçültülebilir.”

Ayrıca, perakendecilerin hangi e-ticaret becerilerine ihtiyaç duyduklarını değerlendirmeleri için bir an. Salgının ilk birkaç ayında, gerçek mekanda faaliyet gösteren birçok mağaza kararınca çevrimiçi satışlar patladı. Bu büyüme yavaşladı. Bloomreach’in Commerce Pulse verilerine göre, Kuzey Amerika’daki e-ticaret trafiği 2022’nin üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 1,6 düştü. Bir kişinin bir reklamı gördükten sonra bir ürünü satın almasının ölçüsü olan dönüşüm oranı aynı dönemde yüzde 12 düştü.

Sektörü 25 yıldır takip eden perakende danışmanlığı Customer Growth Partners’ın başkanı Craig Johnson, “Burası insanların pistte yürüdüğü yer” dedi. “Bir mandal gibi çalışıyor. Yüzde 27’ye kadar çıkabilir ama bu normalleşecek” diyen Pek çok mağazanın Covid kısıtlamaları ve kapanışlarıyla mücadele ettiği pandeminin ilk yılında toplam e-ticaret harcamalarının payına atıfta bulundu.

Çevrimiçi harcamalar hızla artarken, birçok işletme talebi karşılamalarına yardımcı olabilecek boş pozisyonları doldurmaya çalışıyor. Şimdi yeni bir gerçekliğe uyum sağlamaları gerekiyor.

Wayfair CEO’su Niraj Shah geçen Cuma günü çalışanlara bir notta “Maalesef yol boyunca işleri aşırı karmaşık hale getirdik, bazı temel ilkelerimizi gözden kaçırdık ve çok büyüdük” dedi. Kasım ayında net gelirinin yıllık bazda yüzde 9 düştüğünü bildiren şirketi, 1.4 milyar dolar tasarruf etmeyi planlıyor.

Lüks sektörde alıcı talebi hala var, ancak yeniliklere devam etmek için yeniden yapılanmaya ihtiyaç var. İşten çıkarmaların bir parçası olarak Saks.com, teknoloji ve operasyon ekiplerini de ayırdı.

Saks’ın sözcüsü Nicole Schoenberg bir Açıklamada, “Gelecek için en iyi şekilde konumlandırıldığımızdan emin olmak için işimizi optimize etmemiz gereken, dijital bir lüks saf oyun olarak yolculuğumuzun bir noktasındayız” dedi. “Bu değişiklikler asla kolay değil, ancak başarımızın devam etmesi için gerekli.”

Perakende Strateji Grubu’nun kurucusu Liza Amlani, çalışan sayısını azaltmak kısa vadede maliyet tasarrufuna yardımcı olsa da, perakendecilerin çevrimiçi müşteri deneyimlerini nasıl iyileştireceklerine de bakmazlarsa gelecekte zorlanacaklarını söyledi. web sitesi, satış ve planlama stratejileriyle işbirliği yapar.

Bayan Amlani, “Wayfair’de ve son üç yılda birçok dijital oyuncu gibi gördüğümüz şey, çok hızlı ölçeklenip büyüdükleri” dedi. “Dijital alem genelinde bir harcama akışına güveniyorlar. Yatırım yapmaları gereken yere yatırım yapmadılar.”

Perakende işten çıkarmalar, şirketlerin ön saflarda çalışanları yeterince hızlı işe alamadığı 2021’den geriye dönüş. Pek çok perakendeciyi izin almaya veya işçileri işten çıkarmaya sevk eden pandeminin ilk sarsıntısından sonra, birçok kişi hükümetten teşvik çekleri aldı. Bu parayı harcamak istediler ve şirketler mağaza içi hizmetleri yeniden artırmaları gerektiğinde, genellikle yeterli işçi bulmakta zorlandılar.

Bay Walker, zorlukların bazı perakendecileri bu sefer işçi çıkarmadan önce durdurabileceğini kaydetti. Hiçbir zaman keskin bir gerileme olmazsa veya talep aniden artarsa, şirketler yeterli sayıda çalışan olmadan kalmak istemez.

Ancak kar marjları küçüldüğü ve satış büyümesi geçtiğimiz birkaç yıla göre yavaşladığı için önümüzdeki birkaç ay perakendeciler için zor olabilir. Böyle bir ortamda yatırımcılar genellikle büyük şirketlerin maliyetleri kısmak için adım attığını görmekten hoşlanırlar. Ve işten çıkarmalar başladığında, sektörde bir tür grup düşüncesi başlayabilir.

Pennsylvania Üniversitesi Wharton Yönetim ve İnsan Kaynakları Okulu’nda profesör olan Peter Cappelli, “Birkaç şirket bunu yapmaya başladığında, bunu neden herkesin yaptığını yapmadığınızı açıklamanız gereken belirli bir ivme vardır” dedi. yapmak.”


İlginizi Çekebilir

Patagonia CEO’su Ryan Gellert’in Tek Misyonu Var: “Ev Gezegenimizi Kurtarın”

Patagonia’nın genel müdürü olmak için resmi olmayan bir nitelik, ekstrem sporlara ilgi, güçlü bir meditasyon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: