Anasayfa / Genel / İstanbul’dan 10 ayda 9,3 milyar dolarlık ihracat – Son Dakika Ekonomi Haberleri

İstanbul’dan 10 ayda 9,3 milyar dolarlık ihracat – Son Dakika Ekonomi Haberleri

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), bünyesinde bağcıklı yedi ihracatçı birliğine üye farklı şehirlerde faaliyet gösteren 20 kapı sayı firma ile 2022 yılının ilk on ayında 9 milyar 300 milyon abd tutarında ihracat yaparak, geçtiğimiz yılın tıpkısı dönemine kıyasla, yüzde 22,1 oranında ihracat artışı yakaladı.

İstanbul İhracatçıları, ilk on ayda 200 ülke pazarına ürün sattı ve ülke ihracatındaki payı yüzde 5 oldu.

Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracat yüzde 41,2 oranında artt. İstanbul ihracatçıları, yılın ilk on ayında, üstün bazında en fazla ihracatı 742,4 milyon abd ile Irak’a gerçekleştirdi.

Irak’a en fazla kümes hayvanları, hayvansal mamuller ile mobilya, kağıt ve orman ürünleri satıldı.

İİB, Irak’ın akabinde üstün bazında en fazla Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Almanya, Birleşik Krallık ve Norveç’açınık ihracat yaptı.

EN FAZLA İHRACAT YAPILAN BÖLGE ORTADOĞU OLDU

İhracatta ABD’ye hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, mobilya, kağıt ürünleri; Rusya’ya gemi, yat ve hizmetleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri; Almanya’ya mobilya, kağıt ve orman ürünleri ile fındık ve mamulleri; Birleşik Krallık’a mobilya, kağıt ve orman ürünleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri; Norveç’açınık ise gemi, yat ve hizmetleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ön plana artık.

Ülke grupları esas alındığında ise İİB’nin en fazla ihracat yaptığı toprak, 1 milyar 935 milyon abd ile Ortadoğu ülkeleri oldu. 

Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracat, yılın ilk on ayında, tek önceki yılın tıpkısı dönemine kıyasla yüzde 41.2 oranında arttı.

İstanbul ihracatçıları, ekim ayında ise, tek önceki yılın tıpkısı ayına kıyasla yüzde 16 oranında artım ile 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptı.

Birlik, ekim ayında en fazla ihracatı Rusya, Irak ve Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleştirdi.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: