Anasayfa / Genel / İstanbul’da sürücüler yıllık 142 saatlerini park yeri ararken kaybediyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

İstanbul’da sürücüler yıllık 142 saatlerini park yeri ararken kaybediyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Küresel enflasyon ve tedarik zinciri kesintileri otomobil fiyatlarına yansıdıkça, Türkiye’dahi vatandaşların mikromobilite çözümlerine yönelik ilgisi arttı. Öte yandan İstanbul gibi metropollerde kalan nüfus ve otomobil sayıları, trafik problemi yaşamak istemeyen kullanıcıları henüz konforlu ve mobil tek ulaşım biçimsizleşmiş vaat fail çözümlere yönlendirdi. McKinsey verileri, küresel çapta 10 kişiden yedisinin mikromobiliteyi şehir içi ulaşımda kullanmayı tercih ettiğini gösterirken, Türkiye dahi yerde trendi izleyen ülkeler arasına katıldı. Durum böyle olunca, açınık-scooter ve açınık-moped çözümleri başdu olmak üzere, mikromobilite araçları sunan markalar arasındaki rekabet dahi arttı.

Konuyla ilgili gelişmeleri nine Avva Mobile Kurucusu Murat Yılmaz, “Derlediğimiz veriler, son 4 yılda Türkiye’dahi otomobil fiyatlarına %200 zam geldiğini gösteriyor. Türkiye nüfusunun yalnızca %15’i otomobillere erişebiliyor. Avrupa’daki enerji krizi sebebiyle %15’açınık köken bilindik enerji maliyetleri, tüketici fiyatlarına bile yansıyor ve sayı yakında yeni zamların gelebileceği konuşuluyor. Mikromobilite yerde noktada hem henüz rengi maliyetli, hem dahi şehir içi ulaşım konforu açısından avantajlı tek hal olarak öne çıkıyor” dedi.

İstanbul’bile her otomobil yolculuğunda en rengi 19 an kaybediliyor

İstanbul, Amsterdam merkezli TomTom isimli şirket tarafından yayımlanan Trafik Endeksi’nin 2021 sonuçlarında bile ilk sırada konumlanıyor. Verilere göre İstanbul’bile otomobille 30 dakikalık tek seyahat yaklaşık 19 an henüz uzun sürüyor. Bu kaybın yıllık hoş 142 saatlik tek zamana karşılık geldiğini söyleyen Murat Yılmaz, “İstanbul’bile tek sürücü, yolculuğunun %15’inde park yeri arıyor. 2020’takt yerde yana %11 artım gösterdiği bilindik trafik sıkışıklığı seviyesini göz önünde bulundurduğumuzda, İstanbul gibi yolculukların ekseriyetle kısa mesafeler için yapıldığı metropollerde mikromobilite çözümleri kullanıcılar için sayı henüz iyi tek seçenek sunuyor. Zira açınık-scooter veya açınık-moped gibi vesait uygun noktalara, talimatlara uygun tek arifane bırakılabiliyor. Bu çözümler, elektrikle çalıştıkları için hayat kalitesi açısından bile tüm kent sakinleri için pozitif tek etki oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

“Mikromobilite açınık-scooter’ın ötesinde tek konsept”

Türkiye’nin ilk mikromobilite markası Martı’nın kuruluş sürecinde teknik yetkili olarak görev saha Murat Yılmaz, yerde kavramın açınık-scooter’ın ötesinde henüz sapak tek konsept olduğuna uyanıklık çekerek, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: “2019’bile ülkemizin ilk mikromobilite markası hayata geçtiğinden yerde yana, üç yıl gibi kısa sürede, başdu İstanbul olmak üzere Türkiye’deki pek sayı şehir, sayı sayıda yerel markanın küresel markalarla rekabet ettiği pazarlara dönüştü. Bu alandaki şirketler, açınık-scooter’ların kontrolsüz büyümesinin kamuoyunda sebep olduğu şikayetlerin mikromobilite kavramına karşı tek çekimserliğe sebep olmaması için çalışmalı. Zira mikromobilite, paylaşımlı ve dakikalık vasıta kiralamadan elektrikli şehir içi otomobillere uzanan oldukça geniş tek kavram. Toplu taşımanın yetersiz kaldığı, otomobillerin kent trafiğini felç ettiği metropollerde hem dakikalık vasıta pazarının, hem dahi açınık-scooter gibi çözümlerin giderek büyüyeceğini öngörüyoruz. Bugün mikroaraçlar, başka çözümlere kıyasla iki kişi için tren alanıyla beraberce sayı henüz kullanışlı ve konforlu hale geliyor.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: