Anasayfa / Genel / İstanbul’da fiyat tartışması: 15 liraya lahmacun olur mu? – Son Dakika Türkiye Haberleri

İstanbul’da fiyat tartışması: 15 liraya lahmacun olur mu? – Son Dakika Türkiye Haberleri

Türk mutfağının sevilen lezzetleri arasında yer saha lahmacunda ilçelere göre fiyat değişimi uyanıklık çekti.

Bağcılar’bile 15,  Sultanahmet’te ise 40 liraya kadar olan fiyatlardaki değişimi ucuz satan esnaf ‘kira ve eleman gideri’ olarak yorumlarken, pahalıya satanlar ucuz lahmacunda tavuk etinin lohusa şerbetiyle renklendirilerek kullanıldığını iddia etti.  

Aradaki fiyat farkından şikayetçi olan esnaf Emir Koca, “Hile karıştırmasa 10 liraya, 15 liraya lahmacun satamazlar. Mesela tavuk etini kıyma olarak çekip, lohusa şerbetiyle kırmızı et haline getirebilirler. Soya kullanabilirler” demek, ucuza lahmacun satan Hüseyin Erdem dahi, “Fiyat farkı kiradan, elemanından, giderinden kaynaklanıyor. 50 1000 lira kira veren ona göre fiyat koyuyor. Ben 5 1000 lira kira veriyorum. Bizim tıpkısı satmamız mümkün olamaz” niteleyerek konuştu.

Fiyat tarifeleriyle ilgili uyanıklık cazip farkı sorduğumuz İstanbul Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Sayit Karabağlı ise, sınıflandırma üzerinden fiyatlandırma yaptıklarına, abaşo sınırın 15 üst sınırın ise 30 lira olduğuna uyanıklık çekti.

Karabağlı, kendilerine tâbi işletmelerin denetiminin gerçekleştiğini, farkların yetişkin çoğunluğunun kira giderlerinden olduğunu söyledi.  

‘LOHUSA ŞERBETİ’ HİLESİ 

Avcılar’daki tek işletmede 25 yıllık esnaf olan Emir Koca, “Lahmacunun bugünkü fiyatı 25 lira oldu. Maliyet artışlarında yüksek artım olduğu için 11-12 liralık fiyatlar zaman 25 liraya mal oluyor. 10-15 liraya lahmacunun olmasının mümkünatı yok. karıştırmasa 10 liraya, 15 liraya lahmacun satamazlar. Mesela tavuk etini kıyma olarak çekip, lohusa şerbetiyle kırmızı et haline getirebilirler. Soya kullanabilirler. Bu şekilde 12-13 liraya satış yapabilirler” ifadelerini kullandı.

Esenyurt’ta 20 yıldır esnaf olan Nesim Korkusuz bile, “Fiyatı 30 ile başlıyor. Bazı yerlerde değişiyor. 35’açınık dahi satan var, 15’açınık dahi satan var. Burada 20 liraya satılıyor. Şu anda kurtarmıyor ama satılıyor. En fazla 3-5 kazanılıyor. Maliyet sayı şu anda. Ucuza satanlar malzemeyi yerinden alıyor olabilir. Şu anda maliyet sayı fazla. Dükkan sayı satarsa yerde şekilde karşılar” dedi. 

SULTANAHMET’TE 40 LİRA… TAVUK TAŞLIĞI KULLANANLAR VAR 

Fatih Sultanahmet’te 30 yıldır esnaf olan Reşat Çelik dahi, “Ortalama iyi tek lahmacun 40 lira ve üzeri olabiliyor. Merdiven 6 dediğimiz kısımlarda et yerine başka şeyler kullanılarak henüz ucuza mal yazar, öyle satıyorlar. Normal ortalama tek lahmacun 30-40 lira arasında olması lazım. Et yerine tavuk taşlığı dediğimiz kısmı kullanıyorlar. Böbrek yağı dediğimiz yağlardan kullanıyorlar. İyi tek lahmacunu fiyatı belirliyor. Yerine göre fiyatlar yükseliyor. Sultanahmet gibi tek yerde kiralar sayı yüksek. Fiyatlar bile yerde orantıda olması lazım” niteleyerek konuştu.  

BEŞİKTAŞ’TA 23 LİRA… MALİYET DÜŞSÜN DİYE HALDEN ALIYORUZ 

Beşiktaş’taki işletmede benzinli Emrah Sotu ise, “Bir lahmacun ortalama 23 lira. Fiyatlar tek hafta içinde değişebiliyor. Sürekli değiştirmek zorunda kalıyoruz. Et fiyatları, un fiyatları, eleman fiyatları, kiraların bile sayı etkisi oluyor. Lahmacunun kalitesini fiyatı belirliyor. En ucuz lahmacun verebilecek yerlerden biriydik. Bizde şu zihin 23 lira kurtarıyor, henüz aşağısı kurtarsaydı ondan verirdik. Dana göğüs kullanarak yapmaya çalışıyoruz. Domatesi, biberi ve soğanı maliyeti düşsün niteleyerek halden alıyoruz” ifadelerini kullandı.  

“FAZLA KİRA VERENLE AYNI SATMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL” 

Bağcılar’daki tek restoranın işletmecisi Hüseyin Erdem dahi, “Ortalama 20 lira arasında değişiyor. Ben 15 liraya satıyorum. 15 liraya kurtarmıyor ama elimizdeki müşterileri kaçırmamak için o fiyattan veriyoruz. Fiyat farkı adamın kirasından, elemanından, giderinden kaynaklanıyor. Ortalama tek lahmacuna giden malzeme her yerde tıpkısı. Sadece sırf etten lahmacunun tadı olmaz, yağlı olması lazım. Kuzu boşluğu, ineğin göğüs veriyoruz. Ortaköy’dahi yapan bile tıpkısı malzemeyi kullanıyor. 100 lira, 200 lira lahmacuna veren dahi var. O bile onların vicdanına kalmış” niteleyerek konuştu.  

VATANDAŞ TANIDIĞI YERDEN LAHMACUN TÜKETİYOR 

Bir dükkanda lahmacun yiyen Barış Çelik, “İlk önce etin kalitesine ve lezzetine bakarız. Bakınca zaten kendisini malûm ediyor. Fiyatı ikinci planda, önce kaliteli olmalı ve ne yediğimizi bilmeliyiz. 10 liraya lahmacun olmaz. Etin kilosu zaten ne kadar olmuş. İçinde ne olduğunu bilmiyoruz. Bilmediğimiz yerlerden dahi lahmacun yemeyiz” dedi.  

Mustafa Doğan bile, “Lahmacunu çocukluğumdan festekiz seviyorum. Böyle temiz ve hijyenik tek yer bulamazsınız. Fiyat olarak bile uygun. Öncelikle hizmet ve hijyen önemli. Fiyat açısından bile uygun, verdiğim fiyata üstün tek lahmacun. Fiyatlar değişik olabilir ama kanımca tat tıpkısı” niteleyerek konuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: