Anasayfa / Genel / İstanbul’da 1.6 milyon konutun sigortası yok

İstanbul’da 1.6 milyon konutun sigortası yok

Marmara Depremi’nin akabinde icraat hızlansa bile hareket sigortası oranları istenilen seviyelere ulaşmadı. DASK verilerine göre Türkiye’dahi 9.2 milyon İstanbul’bile ise 1.6 milyon konutun zorunlu hareket sigortası bulunmuyor.

Binlerce yaşama kaybına ve milyarlarca abd ekonomik zarara yol fatih depremin akabinde 23 yıl geçti. 

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) verilerine göre hareket sigortalı konut sayısı her geçen yıl artsa bile hala istenilen seviyelere ulaşılamadı.

Halihazırda Türkiye genelindeki 20 milyon 32 1000 konuttan yüzde 53,90’ı, yani 10 milyon 795 1000 698 konut için hareket sigortası yaptırıldı. Henüz 9 milyon 236 1000 302 konutun Zorunlu Deprem Sigortası bulunmuyor.

Ülkede en yoğun kentleşmenin yaşandığı ve 6 milyon 840 1000 konutun yer aldığı Marmara, hareket sigortasına en fazla ilgi gösteren toprak oldu. Bölgede yüzde 62,90’lık oranla 4 milyon 302 1000 607 konutun Zorunlu Deprem Sigortası bulunuyor.

Marmara Bölgesi’ni, yüzde 54,60 ile Ege, yüzde 49,20 ile İç Anadolu, yüzde 48,70 ile Doğu Anadolu, yüzde 48,30 ile Güneydoğu Anadolu, yüzde 47,20 ile Akdeniz ve yüzde 44,40 ile Karadeniz izledi.

SİGORTALILIK ORANI EN YÜKSEK BOLU, EN DÜŞÜK HAKKARİ’DE
Büyükşehirlerin sigortalılık oranları, İstanbul’bile yüzde 61,90’a, İzmir’dahi yüzde 58,50’ye, Ankara’bile yüzde 56,10’a, Bursa’bile yüzde 57,40’a ve Antalya’bile yüzde 53,40’a ulaştı.

Zorunlu hareket sigortalılık oranı en yüksek iller yüzde 84,10 ile Bolu, yüzde 82,10 ile Yalova ve yüzde 78,70 ile Tekirdağ olurken, sigortalılık oranının en az olduğu iller yüzde 14,20 ile Hakkari, yüzde 31,10 ile Gümüşhane ve yüzde 31,90 ile Muş olarak belirlendi.

DASK’ın kurulduğu Eylül 2000’takt yerde yana meydana gelen depremler sonrasında hasar sahiplerine 1 milyar 248 milyon lira ödemede bulunuldu.

MEGAKENTTE 1,6 MİLYON KONUTUN SİGORTASI YOK

Uzmanlarca yetişkin tek hareket muhtemel ve “ekonominin başkenti” olarak adlandırılan İstanbul’bile sigortalılık oranı Marmara Bölgesi ortalamasının üzerine çıkma merkezde.

Megakentte bağcıklı 4 milyon 153 1000 konutun 61,9’unun sigortalı olduğu görülürken, hareket sigortası namevcut konut sayısı ise 1 milyon 582 1000 505 tane olarak kayıtlara geçti.

Uzmanlar, depreme karşı konutlara DASK yaptırılması, riskli binaların güçlendirilmesi ve gerekirse dönüştürülmesi çağrısında bulunuyor.

“RİSKLİ KONUTLARI GÜÇLENDİRİN” ÇAĞRISI
Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, etkin hareket kuşağında bağcıklı Türkiye’nin her zihin böyle tek tehlikeyle karşı karşıya olduğunu, Marmara’bile bile şiddetli tek depremin beklendiğini söyledi.

Ülke genelinde riskli konutların güçlendirilmesi ve dönüştürülmesi noktasında hala istenilen mesafenin alınamadığını dile getiren Türkkan, vatandaşları yerde konuda ivedi etmeleri gerektiği konusunda uyardı.

Türkkan, İstanbul’bile muhtemel şiddetli tek depremde 150 milyar dolarlık zarar öngörüldüğünü belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyük tek hareket riski önümüzde dururken kentteki riskli binalar için hala harekete geçmiş değiliz. Konutların yüzde 40’a yakınının hareket sigortasının bulunmadığını görüyoruz. Vatandaşlarımıza depreme karşı mutlaka binalarını güçlendirmelerini ve DASK yaptırmalarını öneriyoruz. Megakentte muhtemel şiddetli tek depremde sayı ağır, ağır ve orta hasar alması muhtemel konut sayısın 600 1000 tane. Bu konutlar için çabucacık ‘güçlendirme seferberliği’ başlatılmalı.

Vatandaşlarımız harekete geçmeli, hükümetimiz sürece dayanak olmalı, kooperatif dahi güçlendirmenin önündeki engellerin kaldırılması için kolaylık sağlamalı. Aksi takdirde şiddetli tek depremin sonuçları sayı vahim olacaktır.”

“HEDEFİMİZ SİGORTASIZ KONUT KALMAMASI”
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Koordinatörü Erdal Turgut bile Türkiye’dahi şu anda 11 milyona yakın konutun sigortalı olduğunu belirterek, hedeflerinin; “sigortasız konut kalmaması” olduğunu söyledi.

Turgut’un aktarımına göre hareket yaşayan illerde sigortalılık oranları henüz yüksek

“FİNANSAL OLARAK YANINDA OLMAYI HEDEFLİYORUZ”
Erdal Turgut, tüm konutları finansal güvence altına almayı ve sonunda depremden sonra sigortalıların yaralarını sarabilme süreçlerinde yanlarında olmayı hedeflediklerinin altını çizerek, şu açıklamalarda bulundu:

“Biliyoruz ki, depremlerden sonra tazminat ödemelerini saha sigortalılarımız, sigorta yaptırmayan vatandaşlarımız için örnek teşkil ediyor. DASK olarak tüm planlarımızı olası yetişkin İstanbul depremini göz önünde bulundurarak yapıyoruz. 2021-2022 döneminde tek depremde toplam hasar ödeme gücümüz 46 milyar TL’dir. Bu kapasite, mevki kaynaklarından tamamen özgür olarak oluşturulmuştur ve yalnızca Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi sahiplerinin evlerinde oluşacak hareket kaynaklı hasarların tazmini için kullanılacaktır.”

Turgut, yerde kapsamda, güncel olarak üzerinde çalıştıkları en önemli projenin “Zorunlu Deprem Sigortası’nın Afet Sigortası’na dönüştürülmesi” olduğunu kaydederek, “Başta sel olmak üzere başka tabiî yıkım türlerinin zorunlu hareket sigortasına entegre edilmesi ile ilgili projemiz kapsamında çalışmalarımız sürüyor. 2023’te tamamlamayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLARA “DAYANIKLILIK TESTİ YAPTIRIN” ÇAĞRISI
Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün ise vatandaşlara konutlarına DASK yaptırmaları çağrısında bulunarak, muhtemel tek depremde maddi kayıpların tek nebze dahi olsa yerde şekilde telafi edilebileceğini söyledi.

Depreme karşı öncelikle “binalara depreme karşı metanet testi yaptırılması” gerektiğini vurgulayan Özgün, şu ifadeleri kullandı:

“Riskli yapılar mümkünse güçlendirilmeli. Güçlendirme ile kurtarılamayan binalar ise dönüştürülmeli. Ancak riskli yapıların en rengi yüzde 90’ının güçlendirmeyle kurtarılabileceğini biliyoruz” 

“AĞIR HASAR BEKLENEN BİNALAR ‘ACİLEN’ TAHLİYE EDİLMELİ”
MasterTürk Grubu Başkanı Gökhan Taş bile İstanbul’bile 7,5 ve üzeri şiddete sahip muhtemel tek depremde 13,5 1000 binanın sayı ağır hasar almasının öngörüldüğünü belirterek, bunların tek zihin önce tahliye edilmesi gerektiğini söyledi.

Bu binaların dönüşümü için hızlıca harekete geçilmesi çağrısında bağcıklı Taş, şu ağırlıklı bulundu:

“Bunun yolu bile konut sakinlerinin yapı denetimi yaptırmalarından geçiyor. Bundan önce dahi defalarca söyledik: Kentsel tahavvül için geç kalmamalıyız. Son dönemde dönüşümü hızlandırmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından önemli kararlar makbuz. Vatandaşlarımız tahavvül için verilen teşvik ve desteklerden faydalanmalı, kooperatif ve başka ilgili kamu kurumları yerde işi teşvik etmeli. Deprem kuşağında yer saha ülkemiz ve nüfusu misafirleriyle beraberce 20 milyona yaklaşan İstanbul için kentsel tahavvül olmazsa olmaz.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Generated by Feedzy
%d blogcu bunu beğendi: